On the Move: Leo Slemett

LifestyleAugust 2, 2018
On the Move: Leo Slemett

Azimli, yetenekli ve çalışkan; bu üç kelime serbest kayakçı Leo Slemett’i anlatmaya yetiyor. Leo durmak nedir bilmeyen bir maceraperest. Daima hareket halinde. Kaymadığı zamanlarda dağlara tırmanıyor ve doğa yürüyüşüne çıkıyor. Zaman kaybetmek ona göre değil. Henüz 23 yaşındayken dünya şampiyonu oldu. Artık 26 yaşında ve daha büyük başarılar elde etmek için her gün büyük bir gayretle çalışıyor. Leo’yu diğerlerinden ayıransa çok yönlülüğü; kendisi tam bir çoklu görev insanı. Kaymanın her yönünden büyük keyif alıyor. Farklı çevrelerden ve insanlardan ilham aldığı yenilikçi bir kişiliğe sahip. Tek amacı hayallerini gerçek kılmak. North Face Mountain Festival’da kendisiyle keyifli bir sohbet geçirdik. İlham veren röportajımızı okumak için devam edin.

Serbest kayağın hayatının amacı olduğunu ne zaman anladın?

Sanırım serbest kayağa geçişim 12 yaşında oldu. Candide Tovex’i izliyordum; kayak endüstrisinde kendime örnek aldığım kişi o. Onun kayak yaparken bir videosunu izledim ve kayak hakkında hayaller kurmaya başladım.

Bir ekstrem sporlar hayranı olarak ekstremin senin için anlamı nedir? Yalnızca bir kayakçı olarak değil, bir birey olarak hayatına nasıl yansıyor?

Yaptığım iş bana her gün yeni bir şey öğretiyor. Bu sporu yapıyorsanız durmak diye bir şey yok. Rekabet etmeye, yarışmalara katılmaya ve proje yürütmeye hazır olmak zorundasınız. Endüstrinin her alanından bir şey öğreniyorsunuz. Bu, karakterimi geliştirmemde büyük katkısı oldu.

Günlük rutininden bahseder misin?

Güne ılık ve limonlu suyla ve iyi bir kahvaltıyla başlarım. Sonra dağa çıkıyorum çünkü her gün antrenman yapmam gerekiyor. Genelde sabahları antrenman yapıyor, günün geri kalanını da arkadaşlarımla geçiriyorum.

“Kayarken çok özel bir duygu içinde oluyorum. Tek bir kelime bile kullanmadan kendimi ifade etmemi sağlıyor. Yani açıklayamayacağınız bir şeyi gösterebiliyorsunuz. Cazibesinin bir kısmı bu.”

Kayak yaparken hissettiklerinden ve bu sporun en çok hangi yönünü sevdiğinden bahseder misin?

Kayarken çok özel bir duygu içinde oluyorum. Tek bir kelime bile kullanmadan kendimi ifade etmemi sağlıyor. Yani açıklayamayacağınız bir şeyi gösterebiliyorsunuz. Cazibesinin bir kısmı bu. Önünüzde bembeyaz bir sayfa varmış ve bunu kayak yaparak dolduruyormuşsunuz gibi.

Daha fazlasını başarma isteği konusunda seni motive eden nedir?

Bazı zor anlar yaşadım ve benim için çok önemli insanlar kaybettim. Bu nedenle hayatın her anının tadını çıkarmamam için hiçbir sebep yok. Asla vazgeçme!

Yarışmalara nasıl hazırlanıyorsun?

Yarışma sezonum eylülde fiziksel antrenmanla başlıyor. Aralıkta da kaymaya başlıyorum. Yeni hem fiziksel hem teknik olarak hazırlanıyorum. Önce fiziksel temel üzerine çalışıyoruz, ardından yarışma odağında teknikle ilgileniyoruz. İpuçlarını fark edip hareketlerimi mükemmelleştiriyoruz.

Dünya şampiyonu olma hedefine ulaştığında ne hissettin? Leo Slemett için sırada ne var?

Bu unvanı 23 yaşında kazandım. Şimdi 26 yaşındayım. İşin iyi tarafı hala ulaşmak istediğim hayallerim var. Yine en iyi seviyede kaymak ve menajerimle birlikte kişisel projelerimde ilerlemek istiyorum.

Sık sık seyahat ediyorsun. Sana daima ilham veren bir ülke var mı?

Tek bir ülke seçmek çok zor çünkü birçok yerden ve insandan ilham alıyorum. Ama Japonya, insanları sayesinde, sevmeyi bana öğreten yerlerden biri. Geçtiğimiz baharda Pakistan’da beş hafta kaldım. Oradaki yaşam ve insanlar beni çok şaşırttı. Bazen medyanın algısı ve televizyonda gördükleriniz sizi etkileyebiliyor ama o yeri kendiniz deneyimlediğinizde şehre dair akıllıca bir izlenim ediniyorsunuz.

İnsanlar Mountain Festival’den neler beklemeli?

Kamera arkasındaki insanlar için oldukça önemli bir etkinlik. Hepimiz çadırlarda kalıp birlikte yemek yiyoruz. Herkesin birbirini tanıyabileceği harika bir atmosfere sahip.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS