Mouth Full of Golds

BeautyFebruary 28, 2023
Mouth Full of Golds

Hip Hop kültürünün ikonik bir sembolü olan grillz, müziğin zamanla değişen ruhu gibi kendisi de 80’lerden beri bir evrime uğrayarak altınlarla dolu bir mirasın hikayesini içerisinde barındırıyor.

Lyle Lindgren zamana karşı dimdik duran ve Hip Hop ile iç içe geçmiş bir grillz’in izlerini takip ediyor ve bu yolculukta grillz’in yaratıcısı ve efsanevi ismi Eddie Plein’i, A$AP Rocky, A$AP Ferg, Snopp Dog ve Just Ice gibi isimlerin içinde olduğu bir hazineyi bu sene yeniden gün yüzüne çıkarıyor. 

1980’lerin ortasında New York’a doğru bir zaman yolculuğuna giderseniz, New York’ta başlayan büyük bir trendi başlatan bir isimle tanışacaksınız. New Yorker Eddie Plein, Brooklyn’de bir bodrum katında diş tacını baştan yaratıyor ve M.C. dünyasının görünüşünü değiştirecek bir aksesuarın tacını tam anlamıyla ellerinde tutuyor. Tek bir diş ile başlayan bu aksesuar zamanla çoklu taçlara dönüşerek Jay-Z’nin henüz ergenlik yıllarındayken yaptırdığı bir hikayeye kadar uzanıyor. Böylece, daha önce hiç bu kadar duyulmamış ve görülmemiş bir hikayenin parçalarını Lindgren röportajlar ve fotoğraflarla Mouth Full of Golds kitabında zaman geçtikçe unutulan Plein’e yer vererek tarihin tozlu anılarını tam da önümüze yerleştiriyor. 

Lyle Lindgren’in öncelikle film olarak düşündüğü bu proje pandemiye denk geldiği için arşivsel bir değer taşıyabilecek sıra dışı bir kitaba evrildiğini belirtiyor. Parlak, altınlarla dolu bir aksesuar olmaktan da öte kültürel bir önem taşıyan grillz, gangster bir dişçinin altınlarından neredeyse günümüzde yükselişe geçen müzisyenlerin Amerikan Rüyası’nı sembolize edebilecek bir aksesuara dönüştü. Madonna’dan Rosalía’ya, Jay-Z’den A$AP Rocky’e kadar ünlü isimlerin tercih sebebi olan bu aksesuar kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve yaratıcı zihniniz ile dişlerinizle neyi göstermek istediğinizi kolayca dünyaya yansıtma fırsatı sunuyor. 

Paranın, gücün ve hatta zamanında temsil ettiği azınlık gruplar sayesinde eşitliğin sembolü grillz, herkes için farklı, kişiselleştirilmiş bir öyküyü dişlerde barındırıyor. Bu öykülerin en büyük yaratıcısı olan Eddie Plein’in hatıralarıysa; Lyle Lindgren’in Mouth Full of Golds kitabında ikinci kez keşfedilmeyi bekliyor. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS