Modern Aşkın Edebi Tasviri

Arts & CultureApril 1, 2022
Modern Aşkın Edebi Tasviri

Dünya üzerinde 80 milyona yakın insan varsa, belki bir o kadar da tanımı vardır aşık olmanın. Bu kadar öznel ama bir o kadar da evrensel; aşkın şairane doğası yaşamın çok yönlü yapısıyla farklı formlara bürünürken, ilhamın ta kendisi oluyor bazen.

İnsanoğlu kendini bildiğinden beri kendi duygularını gözlemlemenin ve bunu dışa vurmanın bir yolunu aramış. İç dünyamız bazen yoğunlaşıp başa çıkılamaz hale geldiğinde, adı daha konmamış bu hisleri anlatmak için ise çeşitli yollara başvurulmuş tarih boyunca. Kimyasal olarak dopamin hormonunun salgılanması ile tanımlanan aşk ise belki de kelimelere dökerken en zorlandığımız ama hissine bağımlı olduğumuz duygulardan. Göz bebeklerini büyüten, elleri terleten, midemizde hissettiğimiz bu duygu birine karşı beslenen romantik aşk da olabilir, hayatın içinde duyduğumuz tutku yüklü heyecan da. Ama bir şey kesin ki o da sanatı en estetik formuna kavuşturan ilham kaynaklarından olması. Dünyanın en ünlü sanat eserlerinin Klimt’in The Kiss’i, Magritte’in Aşıklar tablosu, Rodin’in The Eternal Idol heykeli ya da Robert Doisneu’nun The Kiss on the Sidewalk fotoğrafı olması belki de bu yüzden. 

İnsanın her haline karşılık gelen onlarca formu var aşkın. Her kişinin kendi yorumu bu nedenle eşsiz olurken, bu eşsiz yorumlarda bile kendimizden tanıdık bir nüans yakalayabiliyoruz bu yüzden. Birbirimizden ne kadar ayrı ve mesafeli hissetsek de yaşadıklarımızın evrenselliği yüzümüze çarparken, aşkı onurlandırmanın güzelliği de burada ortaya çıkıyor. Moda ile insanın doğasını harmanlayan Valentino, geleneksel marka iletişiminin ötesine geçerek aşkın tüm yönlerini sözcüklerin büyüsüyle onurlandırdığı yeni kampanyası Valentino the Narratives II ile tam olarak bunu yapıyor. 

Valentino’nun kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli’nin edebi sanatlara olan düşkünlüğü ve tutkusunu yansıtan Narratives serisi, sadece yazıdan oluşan bir kampanya. Yazılı reklamların bir nevi öncülüğünü yapan marka, modanın kelimelerle de ifade edilebileceğini bize gösteriyor. Bu sene Narratives II ile devamlılığı gerçekleşen kampanyanın odağında ise aşkın 17 uluslararası yazarın perspektifinden incelenmesi yer alıyor. Aşka dair kısa hikayeler, şiirler, deneme ve aforizmaların yer aldığı Narratives II, Leila Slimani, Farheen Mirza, Andre Aciman, Emily Ratajkowski ve Murathan Mungan gibi yazarların çeşitli işlerine yer veriyor. Aşka dair kendi kişisel deneyim ve bakış açılarını yorumlayan bu yazarlar aşık olmanın ne olduğunu bu kampanya ile anlatıyorlar. 

Dokunaklı, öznel ve ham bir şekilde dile getirilen bu hisler, Valentino’nun edebiyatla devam eden aşk ilişkisini vurgularken, modayı ve görsel dünyayı farklı sanat dallarıyla harmanlıyor. New York caddelerinde boydan boya görebileceğiniz bu kampanya ile Valentino şehre aşkı dağıtıyor, yoldan geçenlerin ise deneyimleyebileceği kısa neşe, heyecan, kalp kırıklığı ve şefkat anları yaratıyor. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS