İkinci el lüks parçalara ulaşımımızı kolaylaştıran OriginalSeconds ile sürdürülebilir hazır giyim markası Cekette, Upcycle Series adını verdikleri projeleri ile iki markanın kullanılmayan ve hasarlı ürünlerini ileriye dönüştürüyor. OriginalSeconds markasının kurucusu Eda Gürkaynak ve Cekette markasının kurucusu Lal Bilgütay’la sürdürülebilir modaya katkı sağlama motivasyonuyla yarattıkları tasarımları ve etkinliklerini konuştuk. 

Markalarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

EDA: OriginalSeconds ikinci el lüks moda platformu. Sürdürülebilir bir gelecek için, aşırı üretim ve tüketime alternatif, döngüsel moda anlayışında bir komünite. Satıcıların satmak istediği ürünleri seçkiden geçirdikten sonra; orijinallik kontrolü, doğru fiyatlama ve temizleme sonrası alıcılarıyla buluşturuyoruz. Bu şekilde alıcılara fiyat/kalite dengesi ürünler sunarken, satıcılara ise ürünlerini tekrar değerlendirme fırsatı sağlıyoruz. 

LAL: Cekette 2018 yılında kuruldu. Çıkış noktası zamansız ve cinsiyetsiz ceketlerdi. Ardından ürün gamını geliştirerek contemporary bir marka haline geldi. İlk kuruluş aşamasında yapmış olduğu hatalı bir seri üretim sonrasında, elindeki bütün malzemeleri ileri dönüştürmeye karar vererek sürdürülebilir bir marka haline geldi.

İki marka nasıl bir motivasyonla bir araya geldi?

İki markanın da DNA’sında sürdürülebilirlik var. Cekette ürünleri dönüştürerek tekrar bir hayat verirken, OriginalSeconds kullanılmayan ürünleri ekonomiye geri katıyor. İki marka da dinamik, üretken ve yenilikçi. Bu nedenle beraber bir koleksiyon yapmak istedik. Amacımız özellikle tekstil endüstrisinin dünyaya zararı hakkında çevremizde farkındalık yaratmak amacıyla oluşturduk

Up-cycling kavramı sizin için neyi ifade ediyor?

Up-cycling, yani ileri dönüşüm, eskimiş veya kullanılmayan bir eşyanın farklı malzemelerle yaratıcılık ve el emeği ile dönüştürülerek tekrar işlev kazanmasına denir. İleri dönüşüm, geri dönüşüm teknikleri arasında çevreye en az zarar veren yöntemdir. Birçok ürünün geri dönüştürme sürecinde, ürünün parçalara ayrılması hem enerji tüketimini hem de kimyasal madde kullanımını arttırıyor. Ancak ileri dönüşüm var olan malzemeler ile yapıldığı için doğal kaynakları tüketmiyor.Bizim için upcycling; yaratıcı bir süreç. El emeğine dayalı, eşsiz parçalardan oluşan, giyilebilir sanat.

Up-cycle series projenizden bahsedebilir misiniz?

OriginalSeconds’da hasarlı veya uzun zamandır satılamayan ikinci el lüks marka ürünleri Cekette’nin üretim fazlası malzemeleri ile birleştirip ileri dönüştürdük. Projemizin amacı kalitesini korumuş ürünleri ileriye dönüştürerek, yaşam döngülerini uzatmak ve sürdürülebilir modaya katkı sağlayarak farkındalık yaratmak. 

Bu projeyi hayata geçirme hikayeniz nedir?

Arkadaşlığımız çok eskiye dayanıyor. Bu seri öncesinde de birbirimizin markalarına oldukça çok destek veriyorduk. Sık sık yaptığımız beyin fırtınaları sonucunda, beraber bir proje yapmaya karar verdik.

Beraber çalışmak nasıl bir süreçti, ortak bir vizyonunuz var mı?

EDA: Lal, tanıdığım en tarz ve modadaki en vizyonlu insanlardan. Yaratıcılığına ve üretim aşamasındaki detaycılığına çok güveniyorum. 

LAL: Eda, zevkli olması yanı sıra hayatımda gördüğüm en motive ve iş hayatında bence en önemli özeliklerden bir tanesi olan takip yeteneği çok yüksek bir patron :) Birbirimize güvenince ve rol dağılımı açısından birbirimizi tanımlayınca ortaya çok keyifli bir iş birliği süreç çıktı. Ortak vizyonumuz ise modaya olan sürdürülebilir bakış açımız.

Bu seride yarattığınız stillerden bahsedebilir misiniz?

Bu kapsül koleksiyonda toplamda 4 tarz üzerinde çalıştık. Şık, zamansız ve cool bir kadın hayal ettik. Patchwork: Cekette’nin artan kot kumaşları ile deforme olmuş ürünlerini asimetrik patch’lerle kapladık.Inside Out: Kot ürünleri tersine çevirip, kumaş, düğme gibi detaylar ekleyerek yenilikçi ve çarpıcı parçalar haline getirdik.Renewal: Deforme olmuş ürünleri, çeşitli tekniklerle yeniledik veya kamufle ettik.Casual Chic: Klasik tarzla sokak stilini birleştiren modern parçalar oluşturduk.

Yeniden yaratım sürecinin en keyifli yani ne?

OriginalSeconds showroom’unda hazine avı gibi her biri özel tasarım olan ürünleri keşfetmek ve bu ürünleri nasıl dönüştürebileceğimiz üzerine yaptığımız yaratıcı beyin fırtınaları en keyifli yanıydı.

Sizin kişisel olarak en sevdiğiniz parça hangisi?

EDA: Benim favori parçam sweatshirt kumaşı ile ileri dönüştürülmüş olan Kenzo bustiyer.

LAL: Benim sevdiğim parça ise lekeleri kot detaylarıyla kaplanmış patchwork kaban. 

Hikayesi olan kıyafetleri, daha özel parçalar haline getiren bir seri bu. Upcycling işlemi aslında daha imza parçalar yaratıyor da diyebilir miyiz? 

OriginalSeconds ürünlere ikinci bir hayat verirken, Cekette ile yaptığımız ileri dönüşüm sonrası bu ürünlere üçüncü bir hayat vermiş olduk. Birçoğu zaten eşsiz olan parçaları, yaratıcı dokunuşlarla daha da değerli ve özel hale getirdik.

Bu seri kapsamındaki etkinliğinizden bahsedebilir misiniz?

Carlo Bernardi’nin sürdürülebilir menüsü, Kavaklıdere’nin şarapları ve Sedef Gali’nin müziği eşliğinde koleksiyon tanıtımımızı gerçekleştireceğiz. Davetimizin her açıdan sürdürülebilir olmasına özen göstererek, atığı minimuma indirerek, hiçbir kağıt ve plastik tüketimi gerçekleştirmeyeceğiz. Bu 20 parçalık kapsül koleksiyondan elde ettiğimiz geliri YuvamDünya Derneğine bağışlayacağız. Aynı zamanda OriginalSeconds ve Cekette’den seçilmiş ürünler de satışa sunulacak ve gelirin bir kısmı bağışlanacak.