Pandemi yüzünden her yerde olduğu gibi sergilerde de kişi sınırıyla karşılaştığımız günler uzak geçmişte değil. Karantina günlerinin acısını çıkartacak bir projeye imza atan KAWS, Fortnite’ın katkısıyla en çok katılımcıya sahip sergi olma yolunda ilerliyor. 

18 Ocak’ta Londra’daki Serpentine Gallery’de başlayan sergi, çağdaş modern sanatın sınırlarını zorlamasıyla biliniyor. Hal böyle olunca akıllara direkt günümüzün Andy Warhol’u KAWS geliyor.  KAWS: New Fiction’la Londra’daki ilk solo sergisine ev sahipliği yapacak ünlü sanatçının eserlerini görmek için Londra’da olmanız şart değil. Fortnite’in creative mode’unu veya island mode’unu kullanarak sergiyi oyunda gezmek mümkün. Island code’a 9441-7852-6686 yazarak sergiye erişebilirsiniz. Sergi birçok anlamda heyecanlandırıyor. Nitekim gerçek bir sanat galerisini çevrimiçi bir oyunda ilk defa görüyoruz. 21. yüzyılın en ilgi çeken sanatçılarından biri ile en çok oynanan oyunlarından biri olan bu işbirliğinden geri dönüşler ise sevindirici: oyuncuların birçoğu daha önce sanat sergisinde bulunmamış ve sanal olarak sergiye katılmaktan memnun. 350 milyon Fortnite kullanıcısına verilen mesaj ise sergiye gelin demektense, oynarken bir uğrayın. 

Londra’da değilseniz ve Fortnite oynamıyorsanız sergiye katılmanın bir yolu daha var. Sergideki tüm resim ve heykellerin yanı sıra tüm serginin minyatür bir versiyonu Acute Art uygulamasında bulunuyor ve evde sergilenebiliyor. Böylece KAWS: New Fiction, fiziksel ve sanal dünya arasındaki köprü görevini görüyor. KAWS için 2020’de AR (augmented reality) yani artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan KAWS, 12 büyük şehirde bulunan Expanded Holiday sergisiyle büyük ses getirmişti. 

Sanatta yeni bir dönemin ayak seslerini duyduğumuz kesin. KAWS ise yenilikçiliğiyle bu döneme en kolay ayak uydurabilenlerden. 27 Şubat’a kadar açık olan sergi hem fiziksel bir sunum hem de dijital bir deneyim. Pandeminin başlangıcından beri üzerinde çalışılan KAWS: New Fiction, yerel ve küresel izleyicilere aynı anda ulaşan yeni bir sanat sayfası açıyor.