Moda dünyasının Oscar’ı olarak anılan Met Gala, toplanan paranın ve sosyal medyada yapılan memelerin ötesine geçiyor. Moda ve sanatın iç içe geçtiği galada pek tabii popüler kültür anları hafızamızda. 

Mayıs ayının ilk haftası; moda dünyasının en çok beklediği, popüler kültürün en çok beslendiği, sosyal medyanın coştuğu ilham dolu bir zamana işaret ediyor. Dünyaca ünlü figürlerin boy gösterdiği galaya girmek başlı başına bir başarı. Nitekim Anna Wintour’un düzenlediği geceye sadece davetliler girilebiliyor. Popüler kültür referanslarına davetli listesiyle başlayalım. Gwyneth Paltrow, Donald Trump, Zayn Malik, Demi Lovato ve Tim Gunn Met Gala’dan yasaklananlar veya boykot edenlerden. 

Zendaya’nın bir moda ikonuna dönüşmesinde başrol oynayan tasarımcı Law Roach, ışık ve sis efektiyle ünlü oyuncuyu Cinderella’ya dönüştürmüştü. Fantezinin gerçek hayata dönmesiyle Kylie Jenner ve Kendall Jenner’ın turuncu-mor kontrastını sollayan Zendaya, 2019’da Met Gala’nın en unutulmaz anına imza attı.

Her ne kadar bir peri masalının taklidi yapılsa da hiçbiri Prenses Diana’nın yerini tutamaz. 1996’da prensesin galaya katılması birkaç açıdan kayda değer. Dior’un vizyon sahibi genç John Galliano tarafından tasarlanan cesur, iç çamaşırından ilham alan elbisesi; galaya katılan bir İngiliz kraliyetinin nadirliği ve Lady Di Revenge Look’tan Eloise Moran’ın dediği gibi, “kraliyetten uluslararası üne” geçişinin o andaki özeti olan boy gösterişi her açıdan ikonik.

Uzun saçları, buğulu göz makyajı ve renkli kıyafetleriyle kırmızı halıda diğer erkeklerden göz alıcı biçimde ayrılan Jared Leto’nun kendi kafasını getirdiği Gucci görünümü fotoğraflara tekrar tekrar bakmamıza nede oluyor. Kırmızı elbiseli bol taşlı Gucci görünümünde gecenin en ilgi çeken aksesuarı şüphesiz Jared Leto’nun kafasıydı. 

2021’de senatör Alexandria Ocasio-Cortez galada çok sık görmediğimiz “siyasi” elbisesiyle boy gösterdiğinde bazılarını kızdırdı. Demokrat Partili siyasetçi beyaz elbisesinin üzerine kırmızılı “Tax the rich” yazısını en iyi yerde sergilemiş oldu. Dünyanın en güçlü ve ünlü insanlarıyla çevrili modanın en parlak gecesinde, zenginlerin vergilendirilmesi konusundaki mesajını iletmek için daha neresi en iyi yer olabilir ki?

Rihanna’nın 2015’teki sarı, uzun ve ağır elbisesi onu gecenin yıldızı yapmaya yetse de sosyal medyanın dilinden kurtulamamıştı. Omlet, pizza ve birçok şeye benzetilen sarı elbisenin hikayesi biraz farklı. Ünlü bir moda devindense, Rihanna’nın elbisesi Çinli bir kadın tarafından elle iki yılda yapıldı. 

Bennifer’ın maskeli öpüşmesi gerek dönemin ruhunu yansıtması, gerekse ünlü çiftin yıllar sonra tekrar beraber olmasıyla 2021’in “highlights”larından oldu. Ralph Lauren imzası taşıyan siyah elbisesi ve kovboy şapkası her ne kadar Jennifer Lopez’i öne çıkarmaya yetse de maskeli öpücük, gala tarihinin en ünlü anlarından biri olarak kalacak. 

Kim Kardashian’ın denizden çıkmışcasına ıslak görünümü ve anormal incelikteki beliyle kuşkusuz gecenin en iyi görüneniydi. Mugler imzası taşıyan lateks elbisesiyle müthiş gözükse de tuvalete gitmekte zorlandığını ve aşırı sıkı bir korse giymek zorunda kaldığını sonraları itiraf etti. 

Lady Gaga’nın teatral kıyafeti ve abartılı makyajı 2019’daki temaya cuk oturmuştu. Dikenli, uzun metalik takma kirpikler ve platin kesilmiş bob ile şarkıcının yürüyüşü başlı başlına bir gösteriydi. Soyunarak başka görünümlere bürünen Gaga’nın konuşulması tabii ki şaşırtmıyor. 

Bu ve daha birçoğu Met Gala’nın neden popüler kültürde ilk sırayı oynadığını gösteriyor. Yeni evli çift Brooklyn Bechkam-Nicola Peltz’i, karnı burnunda Rihanna’yı ve Blake Lively’i ev sahibi olarak göreceğimiz 2022 galasında daha birçok ünlü popüler kültür konusu olmaya devam edecek. Gözler “Gilded Glamour” temasıyla dönem kıyafetlerini göreceğimiz bugünkü galada.