Mayıs ayı kimimiz için yazın sinyallerini verse de ayın ilk haftası bazılarımızın içini kıpır kıpır ediyor. Evet, her ne kadar davetli olmasak da Met Gala’nın belli olan hostlarını ve temasını konuşacağız. 

İki yıllık karışıklığın ardından, 2022 Met Gala bir kez daha geleneklere uygun şekilde Mayıs ayının ilk Pazartesi günü New York’ta düzenleniyor. Vogue’un genel yayın yönetmeni Anna Wintour’un düzenlendiği Met Gala, oldukça seçkin bir davetli listesini elinde barındırıyor. Her ünlü ve zengin insanın giremediği yılın moda etkinliğinde herkesin uyması gereken kurallar söz konusu. Sosyal medya ve sigara yasağı, sıkı bir oturma düzeni ve maydanoz gibi dişlerinize yapışma potansiyeli olan veya sarımsak gibi ağız kokusuna neden olabilecek malzemelerin kullanılmaması gibi Met Gala, kırmızı halısının yanı sıra yasaklarıyla da konuşuluyor. 

Kim Kardashian’ın kelimenin tam anlamıyla baştan aşağı siyaha büründüğü Balenciaga kıyafetinin ardından henüz 8 ay geçse de iki yıllık pandemi kaosu sonrası bu sene yılın etkinliği 2 Mayıs’ta gerçekleşecek. Geçen yılki konsept, In America: A Lexicon of Fashion, ikinci bölümle In America: An Anthology of Fashion adı altında devam edecek. Böylece Met, iki sergiyi ilk kez bu şekilde birbirine bağlamış olacak. The New York Times’ın haberine göre aynı zamanda temanın “Gilded Glamour” olacağı konuşuluyor. Geçen sene büyük ölçüde hem ortaya çıkan hem de yerleşik olan çağdaş Amerikan etiketlerine odaklanırken, bu sene 19. ile 20. yüzyıl Amerikan kıyafetlerinin tarihini göreceğiz. Geçen seneki tema, Amerikalı tasarımcıların yanı sıra pandemi sırasında meydana gelen kültürel, politik ve sosyal olayları anmıştı. The Costume Institute sorumlusu küratör Andrew Bolton Vogue’a verdiği bir röportajda, “Asıl olan, Amerikan moda camiasının The Costume Institute’ün başlangıcından bu yana 75 yıldır bizi desteklemesiydi. Bu yüzden desteğini kabul etmek ve ayrıca Amerikan modasını kutlamak ve yansıtmak istedim.”dedi. Ayrıca odalarda oynayacak ‘sinematik vinyetler’ yaratmaları Martin Scorcese, Janicza Bravo, Chloé Zhao ve Sofia Coppola dahil olmak üzere sekiz yönetmen görevlendirildi. 

Geçen seneki genç hostların aksine -Timothée Chalamet, Naomi Osaka, Billie Eilish, Amanda Gorman- bu sene sektörde çok daha tecrübeli isimleri görüyoruz. Regina King, Blake Lively, Ryan Reynolds ve Lin-Manuel Miranda bu sene Met Gala’ya ev sahipliği yapacak. Birbirlerini trollemeleriyle büyük bir sempati kazanan Blake Lively ve Ryan Reynolds çifti şüphesiz gözde ev sahipleri. 

Hollywood’un en popüler isimleri özel olarak çağrıldıkları bu davette bir günlüğüne en eğlenceli veya şık hallerine bürünüp fantezilerini gerçekleştirme ve kendilerini ifade etme şansına sahipler. İlk kez 1948’de Costume Institute’ün açılışını anmak için düzenlenen yılın moda etkinliğinin tüm detayları kesinleşmese de yine günlerce konuşacağımız tasarımlara şahitlik edeceğimiz kesin.