Meeting in Hues: Gareth McConnell’s ‘The Horses’

Arts & CultureJuly 27, 2023
Meeting in Hues: Gareth McConnell’s ‘The Horses’

Gareth McConnell’ın fotoğraf serisi, ‘The Horses’,  İzlanda’nın buz gibi manzaralarında psikidelik atların düşsel bir yolculuğuna davet ediyor.

Tuhaf, yalnızlıkla dolu bir görsel şölen. Londralı sanatçı Gareth McConnell gerçek ve düş ötesini ‘The Horses’ fotoğraf serisinden buluşturuyor. Neon sarı tonları, asit yeşili ve çarpıcı pembelerle buluşan atlar zaman ve mekanı alt üst ederek evrenler arası yolculuğa çıkıyor. 

Sanat ve doğa arasındaki sınırların kalktığı bir düşüncede çok katmanlı kavramlar McConnell’ın evreninde başka kapıları aralıyor. Her haber, her düşünce hızlı tüketimden dolayı kolayca buharlaşırken McConnell da ‘The Horses’ çalışmasında yüzeysellikten uzak, gerçekliklerin hissettirdikleri yüzleşmeyi tercih ediyor. İklim krizi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, savaşlar…

Vahşi bir zaman yolculuğuna çıkan Gareth McConnell 19.yüzyıldaki at sembolünün sanat eserlerinde öne çıktığı bir dilimde kendini bularak ‘The Horses’da bu izleri kullanır. Uygarlık, güç ve statüden oluşan bu sembolizm ayrıca uygarlığın sonuna da bir işarettir. Zira, her yükselişin sonunda bir son da mutlaka gelir. 

Sonun kaçınılmaz olduğu bu seferberlikte doğaüstü atlarla ruhani bir zaman yolculuğa çıkmaya hazırlanın. 

Çünkü, bu sefer, sizleri Gareth McConnell’ın sembolizmler ve renklerle dolu evrenine ışınlayacak; insanoğlu tarihinin en eski dostları olan atlarıyla buluşturacak.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS