Maskülenin Binbir Hali: ‘Tender & Masculine’

Arts & CultureNovember 1, 2022
Maskülenin Binbir Hali: ‘Tender & Masculine’

Rosa Kwir Gallery, debut sergisi ‘Tender & Masculine’ için 13 uluslararası sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Charlie Cauchi ve Romeo Roxman Gatt kürasyonunda gerçekleşen sergide toplumda bir türlü birbirine yakıştırılamayan ‘Tender’ ve ‘Masculine’ kavramları queer sanatçıların perspektifinden, farklı disiplinlerde ele alınıyor.

Malta’nın ilk queer odaklı galerisi olan Rosa Kwir Gallery açılış sergisi ‘Tender & Masculine’ ile 13 LQBTQI+ sanatçının işlerini ev sahipliği yapıyor. Adını 1770’lerde Malta’da doktorlar tarafından interseks olarak kabul edilen ilk kişiden alan galeri, bir araya getirdiği sanatçı ve işlerle geniş ve kapsamlı bir LQBTQI+ arşivi oluşturup, lokal queer sanatçılara bir platform yaratmayı hedefliyor. 

‘Tender & Masculine’ sergisi maskülenliği çevreleyen tartışmayı genişletmeyi hedefliyor. ‘Maskülen’ nedir? Nasıl olunur? Maskülenlik neden akla bir sertlik unsuru getiriyor? Sergi, sanatçılarının farklı maskülenlik tanımları ve yorumlarıyla kalıplaşan bu toksik algıyı kırmaya çalışıyor. 

Serginin küratörleri Gatt ve Cauchi, yaptıkları açık çağrıya gelen yoğun ilgiden memnuniyetlerini her fırsatta dillendiriyor ve serginin queer sanatçıların görünürlüğü için atılan önemli bir adım olduğunu vurguluyorlar. Sergi, toplumun maskülenliğe layık görmediği ‘hassaslığı’ farklı disiplinlerle, queer bir bakış açısından yansıtıyor ve çoğu zaman yok sayılan trans, transmaskülen ve non-binary bireylerin hikayelerini anlatabilecekleri bir alan haline geliyor. 

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS