Marie & Jean – Baptiste of Maison Labiche

PeopleMay 1, 2016
Marie & Jean – Baptiste of Maison Labiche

Modern göz sanki yazılardan uzağa bakmak için eğitilmiş gibi; Instagram’daki uzun yorumlar gözden kaçıyor, Facebook’ta tekrar eden doğum günü mesajları görmezden geliniyor, kalın kitaplar raflarda bırakılıyor… kelimeler bile onları yüksek sesle söylemekten ‘yorgun’ düştüğümüz için söylenmiyor. İşte bu yüzden onları elle işleyerek bir t-shirt’ün üzerine yerleştirmek çok iyi bir fikir.

Söz konusu modern kültür olunca aralarından seçebileceğimiz sonsuz referans var. Siz ifadelerinizi nasıl seçiyorsunuz?

Koleksiyonumuz için seçtiğimiz ifadeler genelde bize etkileyen sanat, film, kitap ve arkadaşlarımıza gönderme yapıyor. Son koleksiyonumuza “insanlar & şarkılar” adını verdik. Ayrıca en güzel duygu olan “amour” gibi anlamlı sözcükler bulmaya çalışıyoruz.

Giysiler üzerinde sloganlar / yazılar kullanan bir çok marka var, ama siz onları nakışla işlemek gibi alışılmadık bir konseptle çıkageldiniz. Bu fikir nasıl oluştu?
Maison Labiche’i kurmaktaki amacımız yeniden ellerimizi kullanmak, savoir-faire’imizi göstermekti, biz de bir kaç nakış denemesi yaptık ve bu tipografiyle çok saf ve güçlü olan bu tür dikişlere vardık. Bizim için önemli olan bir diğer şey ise herkese uyabilecek basit ve popüler giysiler sunmaktı: kızlar, erkek çocuklar, kadınlar ve erkekler, her yaştan insanlar, böylece her gardropta illa olması gereken beyaz düz t-shirt üzerine nakış işleme kararı aldık. Sonunda kendi tipografimizi yaratmaya ve kelimeleri kalpler üzerine işlemeye karar verdik. Maison Labiche’in temelleri bunlar.

Paris tasarımlarınızı nasıl etkiliyor?
Her koleksiyon bir yolculuğun keşfi teması üzerine kurulu, böylece biz bir Parisli’nin bir yolculuğa çıkışını ve akıllı ve gündelik kalmak için ideal giysilerini hazırlayışını hayal ediyoruz.

Tüm koleksiyonlarımızın adı ‘’Paris’ten… bir yere’’. Yani Paris her zaman işimizin kalbinde ve görünümünde. Şu anki İlkbahar/ Yaz 2016 koleksiyonu Paris Vegas mesela.

Maison Labiche sanki çok sade modern klasikler yaratıyormuş gibi, ama yine de üzerlerindeki nakış sayesinde dikkati çekiyor. Markanızı nasıl tanımlıyorsunuz?
Sade, zamansız, kaliteli bir Parisli!

Fotoğraf / Photography: Fora Norman at Shopi go

Fotoğraf / Photography: Fora Norman at Shopi go

Markanızı sokakta birinin üstünde görünce hangi duyguyu yaşıyorsunuz?
Her zaman çok şaşkın ama gerçekten mutlu ve gururlu! Bizde daha çok yaratma isteği uyandırıyor!

Websitenizde müşterilerinizin kendi yazılarını yaratabilecekleri bir bölüm var. Bugüne kadar en beğendiğiniz özel sipariş hangisiydi?
Gerçekten güzel bir çok kişiselleştirilmiş nakış işimiz oldu! Müşterilerimiz çok zeki, tatlı ve eğlenceli. Bir adam telefon numarasını işletmişti, çok komik olduğunu düşünmüştük.

Bugünlerde ne ile meşgulsünüz?
Şu andan bir sonraki İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu ve ortak projeler üzerine çalışıyoruz.

Şirketinizi kurarak öğrendiğiniz bir hayat dersini paylaşabilir misiniz?
İnsanlara karşı her zaman açık görüşlü ve iyi ol.

 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS