Love Underground

Arts & CultureNovember 22, 2023
Love Underground

Aşk her yerde doğabilir, büyüyebilir ve giderek hepimizi çepeçevre sarabilir. Anna Schlimm ve El Hardwick’in yeni projesi ‘Cruise Code’ Londra metrosundaki kalpleri bir araya getiren bir fotoğraf serisini hayata geçiriyorlar.

Saatlerin harcandığı ulaşım istasyonlarından biri olan metro ağında gerçekleşen çekim yalnız kalplerin ve sevginin doğum noktası oluyor. İlk bakışta sevginin arandığı ilk adres gibi durmasa da queer kodlarıya bütünleşen bir görsel dil aşkın her yerde özgürleşmesi gerektiğini anlatıyor.

Bir bakıma baş kaldırı olarak yer alan bu fikir, Schlimm, toplu taşımanın popüler bir buluşma noktası olarak yanı sıra Hanky Code ve Polari gibi queer iletişim taktiklerinden ilham alarak 2022’de “Alt Art on the Underground” adlı geniş kapsamlı bir kendi kendine yapılan sanat programının bir parçası olarak “Cruise Code” adlı yeni bir gizli görsel dilin öncüsü oluyor. Bu lubun imzaların bulunduğu fotoğraflarda kamusal alanda görünür olabilmenin, aşkını doyasıya yaşayabilmenin güvenilir ve kabul edilebilir olmadığı alanlarda özgür olmalarının gerektiğinin mesajını veriyor. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS