Y2K modasının kaçınılmaz geri dönüşü ile hayatımıza tekrardan giren baby tee tişörtler, 2000’lerin çalkantılı papparazzi döneminin de mirasçısı. Vermek istediğiniz mesajları basitçe üzerinizde taşıyabildiğiniz dönemin arka planına göz atarken, bu stil günümüze nasıl uyarlanıyor bir göz atalım. 

Modanın tekerrür etmesi artık oldukça aşina olduğumuz bir kavram. Zamanının trendleri genelde bir akım, olay ya da tarihi bir gerekçe sonucu ortaya çıkabilirken, günümüzde yeniden popüler olan bu trendlerin oluşumunu onurlandırmak bazen gerekli olabiliyor. Bolca denim, düşük bel, triathlon tarzı güneş gözlükleri, platform sandaletler ve aşırı crop üstleri geri getiren Y2K modası, artık hepimiz tarafından benimsenmiş durumda. Bu akımın popüler kültürle en iç içe olan trendi ise “slogan tee” dediğimiz, üzerinde bir motto veya bir sloganın yazılı olduğu crop t-shirtler.

Crop üstler uzun süredir hayatımızda olsa da baby tee adı verilen bu ekstra mini ve nostaljik parçalar, 2000’li yıllarda popüler kültürün de ayrılmaz bir ögesiydi. Estetik yönünün yanı sıra, ünlü isimler tarafından bir mesaj verme aracı olarak da kullanılan bu üstlerin ortaya çıkışı, Paris Hilton’un “party girl” olarak ün saldığı gösterişli dönemlere uzanıyor. Zengin, kaygısız ve seksi kız imajını tüm dünyanın akıllarına kazırken giydiği “Don’t Be Jealous”,“Stop Being Poor” ve “Queen of The Universe” sloganlı t-shirtler ne kadar eğlenceli olsa da aynı zamanda bir amaca da hizmet ediyor. Herhangi bir mottoyu üzerinde taşımak bir anlamda kişiyi o mesajla özdeşleştiriyor. Özenle seçilen ve medyada sürekli karşımıza çıkan bu sloganlar da toplum imajı oluşturmanın belki de en efektif yollarından. Paris Hilton ise yaşam stili ve karakterini destekleyen bu “slogan tee”’ler ile popüler kültürün ikonik bir parçası oldu. 

2000’li yılların hareketli magazin döneminde bu t-shirtler sadece olan bir imajı desteklemek için değil, bir iletişim aracı olarak da sıkça kullanıldı. Sürekli paparazzinin lensinde olmak, göz önünde yaşamak ve tüm özel hayatının milyonlarca insan tarafından takip edilmesi, “slogan tee”lerin medyaya karşı bir ifade aracı olarak kullanılmasına neden oldu. Sözler yerine t-shirtlerin konuştuğu bu dönemin en ünlü örneklerinden biri de Britney Spears olabilir. Şöhreti nedeniyle genç yaşından beri medyanın göz bebeği olan şarkıcı; kıyafetlerinden, koreografilerine, özel yaşamından görünüşüne kadar her şeyin eleştirisine maruz kaldığı kariyerinde bu eleştirilere cevabını ise kameralara konuşmak yerine giydiği slogan t-shirtler ile verdi. İkonik Juicy Couture “Dump Him” t-shirt’ünü giydiği fotoğrafları ise Justin Timberlake ile olaylı ayrılığı sonrasına denk geliyor. 

Lindsay Lohan’in üzerinde ve Mean Girls filminde de sıkça gördüğümüz bu t-shirtler, aynı amaçla günümüzde de ara ara kullanılmaya devam ediyor. Robert Pattinson’ın paparazzilere özel olarak görüntü verdiği “Get Off My Dick” t-shirti bunun sadece kadınlara özgü bir trend olmadığını gösterirken, günümüzde Y2K akımını en iyi taşıyan isimlerden Bella Hadid de sloganlı t-shirtleri sıkça kullanıyor. Üzerinde belli bir motto olsun ya da olmasın, baby tee’ler önümüzdeki yaz sezonunun gözde parçalarından olurken; sloganlı t-shirtler ise trendleri kendimizi ifade biçimine dönüştürebileceğimiz keyifli bir akımın geri dönüşünü müjdeliyor.