Leah Rustomjee

PeopleApril 1, 2016
Leah Rustomjee

Leah Rustomjee dikkatimizi hemen çekti çünkü bu kızın işlerinde ve Instagram’da yayınladığı imgelerde
söyleyeceği bir şeyler olduğunu görmek çok kolay. İşte takip edilmeye değer, sanat ve politika ile sistemi bozmak isteyen biri.

Young Leo Mag için yaptığın videoya bayıldık. Süreci nasıldı?

Sevdiğinize sevindim, teşekkürler. Aslında arkadaşım Eman (videodaki model) ile portfolyosuna yeni fotoğraflar istediği için bir test çekimi yapmaya niyetlenmiştim, böylece oturma odamda geçici bir stüdyo kurdum ve stili yaratmak için hem modeller hem de kendi kıyafetlerimi kullandım. Fotoğrafları çekerken modele söylemeden hareketli imgeler yakalamanın iyi bir fikir olduğunu düşündüm. Bunlarla bir şey yapmayı düşünmüyordum ama tüm çekimlere göz atarken sonunda çok uyumlu olduklarını fark ettim ve böylece klipleri birleştirmek için iMovie kullandım. Arka planda duyduğunuz şarkı Eman’ın çekim yaparken dinlemekte ısrar ettiği şarkıydı, yani her şey bayağı organik şekilde bir araya geldi.

Yani kendini bir film yapımcısı olarak görüyorsun? Tam olarak ne yapıyorsun?
İlk olarak ben Londra Kings College’da bir öğrenciyim, Film Çalışmaları, İngiliz ve Fransız Edebiyatı ve politika ile beraber Sosyal Bilimlerin ilk yılını okuyorum ama seneye film üzerine ilerlemeyi planlıyorum. Geçen sene Central Saint Martins’de temel grafik tasarım dersi aldım ve hayatımla ilgili ne yapmak istediğimi bilmediğim için moda tasarımcısı Charlie May ile stajımı yaptım. Hala da bilmiyorum, ama filmin kesinlikle yavaş yavaş yöneldiğim bir alan olduğunu hissediyorum. Bir yandan çevremde bana yaratıcı anlamda ilham veren insanlarla fotoğraf projelerinde bulunmayı seviyorum.

Bir sonraki projeniz ne?
Sırada bir kaç projem var. Bristol’den rap yapan bir arkadaşım olan ThisisDA ile bir müzik videosu üzerine çalışacağım, ilk defa görsel tutkumu müzikteki ilgi alanımla bir araya getiriyor olacağım için çok eğlenceli olacak. Bir önceki gün bana parçasını gönderdi ve duyduğum anda onun için bir şey yaratmak istediğimi biliyordum, umarım hakkını verebilirim.

Ayrıca hevesli bir senarist arkadaşım ile bir kadının perspektifinden Londra’nın gece hayatına odaklanan ortak bir belgesel serisi yapmaya başlayacağım. Kadın DJ’lere, bar çalışanlarına, hosteslere ve dışarıya iyi vakit geçirmek için çıkmış kızlara dair bir anlayış sunmak istiyoruz. Bunun sebebi de katıldığım bir çok müzik organizasyonunun erkek odaklı oluşu, örneğin mosh pitler, skanking vs. ve orada sadece müziğin tadını çıkarmak için gelmiş olsalar da kızların belli bir yeri yokmuş gibi; hala kıyafetlerle ve çevrelerini saran erkek ilgisine bağlı sorunlar var. Bence sosyal medya yaratıcılığı bastırıyor çünkü neyin dikkat çekeceğini görüyorsunuz ve sadece ilgi çekecek konseptler yaratma tuzağına düşmek ve bunu kendi motivasyonunuz için yapmamak çok kolay oluyor, bu yüzden benim için kişisel olarak daha anlamlı olan işler yaratmaya başlamak istiyorum, çünkü sadece görsel olarak çekici olan içerikler yaratmak beni tatmin etmiyor.

 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS