Lara Kamhi

PeopleMarch 11, 2016
Lara Kamhi

Küçük yaşlarda “boyundan büyük işlere kalkışmak” marifetten çok, “kendini bir şey sanma” alt metinli bir cümle gibi gelirdi kulağımıza. Şimdilerde ise durup, bahsı geçen kişiye saygı ile bakmamızı sağlıyor. Lara’ya kulak verelim…

Prizma…? Nasıl kuruldu, nedir, ne değildir?
Prizma, Eli Kasavi ile ortaklaşa kurduğumuz, sinematik sanatlara yoğunlaşan alternatif bir sanat insiyatifi. Mekanımıza özgü 9 sergilik bir programın ardından, sergiye özgü mekan belirleme sürecine geçmiş bulunuyoruz. Ayrıca Prizma’nın bünyesinde müzik videolar çekip, set ve sahne için sarmal görsel tasarımlar üretmeye başladığımız bir prodüksiyon şirketimiz var.

Geleceğin için küçükken ve şu anda kurduğun hayaller arasında ne gibi farklar var?
Çalışmalarımdaki gibi, medyum değişiyor olsa da temel arayışım değişmiyor, olgunlaşıyor. Tiyatrodan müziğe, müzikten sinemaya, sinemadan da çağdaş sanata doğru giden bir yolculuk sayesinde kocaman bir ifade okyanusu ile tanıştım.

Bir sanatcı olarak karşılaştığın en büyük sıkıntı ne oluyor?
‘Bir sanatçı olarak’ diye bir cümleye başlasam benim için sıkıntı olabiliyor mesela. Güncel hayatta sanatçı kimliği ne yazık ki hala karmaşık duygular uyandırıp kafa kurcalayabiliyor.

Senin için bir sanat eserini güzel yapan nedir?
Eserin telepatiyle kapsama yeteneği.

Istanbul’da son zamanlarda gezdiğin en güzel sergi hangisi?
Canan’ın Rampa’daki Işıl Işıl Karanlık sergisi.

Bir partiye gitmeden kendini iyi bir havaya sokmak için çaldığın şarkı?
Donna Summer, “I Feel Love”.

Fotoğraf / Photography: Fora Norman

Son derece popüler olmadan ismini bilmemiz gereken bir sanatçı?
Bahar Yürükoğlu.

Alt yazıdan takip edeceğim bir filmi asla izlemem diyenler için fikirlerini değiştirecek yabancı bir film?
Sorrentino, La Grande Belleza

5 sene sonra İstanbul’un sanat dünyasının durumunu nasıl öngörüyorsun?
Sanat dünyası el değiştiriyor sanki. Azalan galeri ve çoğalan bağımsız insiyatif sayısı bunu gösteriyor. Ayrıca yeni medya sanatları alanında da bir sıçrama yaşanıyor. Bu sayede medya sanatları nihayet gecikmeli de olsa ilgi görmeye başlıyor. İyimser olmak gerekirse, 5 sene sonrası için umut verci gelişmeler bunlar.

Son zamanlarda gittiğin en iyi parti / davet?
Parti veya davetlere pek gitmiyorum doğrusu. Samimi ve ufak etkinlikleri tercih ediyorum. Bunların da en iyi olanları tesadüfen gerçekleşenleri oluyor. İki gün evvel Balat’taki bir sergi çıkışı gittiğim balıkçı muhabbeti çok keyifliydi mesela.

 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS