Laetitia Ky’ın Çarpıcı Saç Heykelleri ve Verdikleri Güçlü Mesaj

Arts & CultureJune 7, 2019
Laetitia Ky’ın Çarpıcı Saç Heykelleri ve Verdikleri Güçlü Mesaj

Hiç düşündünüz mü; saçımız aynı anda hem sanat hem siyaset için bir araç olabilir mi? Laetitia Ky bizi cevap arayışından kurtarıyor. Spoiler uyarısı: cevap, evet!

Fildişi Sahil’li sanatçı Laetitia saçını örmeyi beş yaşındayken öğrenmiş. Zaman içerisinde örgüye olan ilgisini saçı ile hem büyüleyici hem de güçlü heykeller yapmaya başlayarak sanata dönüştürmeye karar vermiş. Yaratılıcığını yansıtmanın eğlenceli bir yolu olarak başladığı bu yolculuk bir süre sonra politik bakış açısını yansıtmak için bir araca dönüşmüş. Ky, eserlerinde kolonileşme öncesi Afrika güzellik standartlarını, pozitif bir beden algısını ve feminizmi vurguluyor.

Laetitia’nın tabancı şeklindeki at kuyruğundan, kafasının üzerinde duran bir cinsiyet eşitliği terazisine; yaptığı onlarca dikkat çekici heykel, binlerce insanı Instagram hesabına çekmeyi başarmış. An itibariyle 182k kişi Instagram üzerinden, postiş, tel, yün, iğne ve iplik ile hayat verilen bu sıradışı heykelleri takip ediyor.

https://www.instagram.com/p/Bsyu_Aen4m_/

Laetitia’nın bir diğer meziyeti ise moda üzerine. Kendi markası “Kystroy” da heykellerinde yansıttığı pozitif beden algısını destekler nitelikte. Zira “small, medium ve large” beden etiketleri yerine “çarpıcı, etkileyici, baş döndürücü” gibi ibareler kullanılmış. 

Genç sanatçı, sanatının oldukça yenilikçi ve benzersiz olduğunun farkında.   “İnsanlar ne söylediğinizi, nasıl söylediğinizden yola çıkarak hatırlıyor. Benim sanatım biraz sıradışı, bu yüzden bir mesaj eklersem, insanların aklında kalacağını düşündüm.”

https://www.instagram.com/p/ByTsGmbBcJo/

https://www.instagram.com/p/BUrOnUWlq1a/

Author: Duygu Özen

RELATED POSTS