Korona Günlerinde “Online Photo Sessions”

Arts & CultureApril 16, 2020
Korona Günlerinde “Online Photo Sessions”

Ozan Tezvaran, 13 yaşından beri fotoğrafla uğraşan genç bir yetenek, ve ekibimizin en heyecanlı isimlerinden. Gerçekliğimizin yavaş yavaş fizikselden dijitale geçiş yaptığı bu günlerde COVID19’un fotoğraf çekme arzusunun önüne geçmesine izin vermiyor. Sokağa çıkmanın kısıtlandığı bu zamanda “Online Photo Sessions” projesini başlatıyor. Herhangi bir lokasyona veya sınırlara bağlı kalmadan çevrimiçi mecralar üzerinden fotoğraf çekmeye devam ediyor. Online fotoğraf çekme konusu hala kafanızda oturmadı mı? Cevapları takip edin!

Online Photo Sessions çekimleri için neden Facebook call’u tercih ettin?
Zaman içerisinde Instagram’ın popülerleşmesiyle Facebook’a sadece yurt dışındaki arkadaşlarımla haberleşmek, mesajlaşmak ve görüntülü aramalar gerçekleştirmek için girer hale gelmiştim. Teknik sebeplerden dolayı Skype, FaceTime gibi uygulamalar bilgisayarımda hatalar verince, zaten insanlarla Facebook’tan konuşuyorum, çalıştığından eminim diyerek bu platforma yöneldim.

Fotoğraflayacağın isimleri neye göre seçiyorsun?
Projenin başında duyuruyu Instagram profilim üzerinden gerçekleştirmiştim. Herkes için açık bir çağrıydı. Proje; katılmak isteyenleri reddetmediğim, profillerini kendimce çekici bulduğum ve neredeyse her gün iletişimde olduğum insanların ortak kümesinden oluşuyor.

Bu kişiler genellikle halihazırda iletişimde olduğun isimler mi? Yoksa senin de radarına yeni giren isimler var mı?
Proje ile beraber insanların hikaye ve gönderilerine de “projede yer verebilir miyim” gözüyle bakmaya başladım. Mekan/zaman sınırlamasının olmadığı bir çekim süreci buna itti beni. Sadece adını bilmediğim bir insanla anonim bir çekim gerçekleştirdik. Onu da bir arkadaşımın hikayesinden görmüştüm. Paylaştığı hikayede BDSM kıyafetleriyle, bilgisayarından çıkan mor ışık yansıması eşliğinde yüksek tempo techno bir parça ile yatağında tek başına dans ediyordu. Fotoğraflarını asıl çekmek istediğim insanların kurmaca bir gerçeklikle bana yaklaşmaları içime sinmiyor. Benden bağımsız olarak; kendine, kendi istedikleri gibi davranmak için alan açan insanlarla daha çok çalışmak istediğim için o kişiye hemen yazıverdim. Aynı zamanda fotoğraflarda görebileceğiniz Yusuf’a da kendine açtığı alanı belgelemek amacıyla heyecanla ulaşmıştım.

Çağdaş gelişmelerin fotoğrafçılığı nasıl etkileyebileceğine dair bu kadar yoğun düşündüğüm bir dönem olmamıştı açıkçası.

Seri karantina boyunca devam edecek mi?
Projeye devam etmeyi çok istiyorum. Fakat serinin geri kalanını kendime mal etmektense, uluslararası bir ekip ile beraber projeyi nasıl büyütebiliriz; hem sanatçıların kendilerini tanıtabilecekleri hem de günümüzü belgelemeye kapı açacak bir platforma nasıl dönüştürürüz sorularına cevaplar bulmaya çalışıyoruz. Seriyle başlayan proje her gün daha çok gelişiyor.

Bu seri ile fotoğrafçılığının da farklı bir boyut kazandığını düşünüyor musun?
Kesinlikle evet. Çağdaş gelişmelerin fotoğrafçılığı nasıl etkileyebileceğine dair bu kadar yoğun düşündüğüm bir dönem olmamıştı açıkçası.

İlerleyen dönemde buradaki öğretilerin yansıması nasıl olur, uzun dönem hayalleri kuruyor musun?

Bu dönemle beraber ulaşmak istediğime mekan, sınır kavramına bağlı olmadan da ulaşabileceğimi daha yakından tecrübe ettim. Projenin kendisi üretimde sınırlara bağlı kalmamak ana hedeflerim arasında olduğu için çok güzel bir tecrübe oldu. Buradan öğrendiklerimi, farklı gerçeklikleri belgeleme amacımda da kullanmaya devam edebilmek istiyorum.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS