Koray Birand ile Teknolojiyi Odağına Alan Bir Fotoğraf Çekimi Deneyimi!

UnframedMarch 28, 2018
Koray Birand ile Teknolojiyi Odağına Alan Bir Fotoğraf Çekimi Deneyimi!

Mart’a veda ederken nasıl başladığımızı hatırlıyoruz. Son dönemin gözdesi iPhone X ile daha sıcak bir ilişkideyiz. Teknolojinin yön verdiği bir yüzyılda yeniliklere mesafeli durmanın karşısında hep daha fazlasının peşinde…

Fotoğraf ve teknoloji kelimeleri yan yana geldiğinde ise tek bir isim odağımıza yerleşiyor Koray Birand iPhone X ile Türkiye’nin ilk iPhone kamerası ile çekilen kapak çekimini yapmak üzere heyecanla konuşmaya başlıyoruz. Kapak yıldızımız Burak Deniz, İstanbul’u İstanbul yapan sokaklara karışmaya alışılagelmiş hantallaşan set deneyimlerinin ötesinde daha dinamik bir kurgu ile ilerlemeye en az bizim kadar heyecanlı! Kendimizden o denli emin olmamızın arkasındaki güç ise hiç kuşkusuz Koray Birand! Hazır onu yakalamışken, sorularımızı sıralıyor, sizler için de bir kapak hikayesinin kapılarını biraz aralamaya başlıyoruz.

iPhone ile çekim yapmanın konvansiyonel yöntemlerden farkı var mı sizin için?

Koray Birand: iPhone ile çekim yapmak konvansiyonel yöntemlerden oldukça farklı çünkü tamamen başka bir bakış açısıyla fotoğraf çekmen gerekiyor. Konvansiyonel bakış açısı ile çekemiyorsun çünkü iPhone kamerası manuel bir kamera değil. Ergonomik olarak da normal kameradan farklı olduğu için normal bir kamerada vizörden bakmaya alışıkken iPhone ile çekim yaparken LCD ekrana bakarak fotoğraf çekiyorsun.

iPhoneX ile bir çekim kurgularken kriterlerinizi neler belirledi?

Koray Birand: Daha önce yapmak istediğim ama yapılması prodüksiyonel anlamda zorlu olan çekimleri iPhoneX’in verdiği özgürlük ve pratiklikle yapabileceğimi düşünüp buna göre kurgulamaya çalıştım.

Fotoğrafladığınız kişinin çekimdeki reaksiyonu nasıldı, kolay mood’a girdiğini söyleyebilir miyiz?

Koray Birand: Evet çok kolay mood’a girdi sadece ilk başta sessizde çekmeye başladığım için deklanşör sesini duymayınca adaptasyonda biraz zorluk çekti ama telefonun sesini açtıktan sonra deklanşör sesini duymaya başlayınca çok kolay uyum sağladı. Normal bir fotoğraf çekiminden farklı değildi ama etraftakilerin tepkisi komikti.

Büyük cihazları gerinizde bırakıp çalıştığınızda işin dinamikleri nasıl değişiyor?

Koray Birand: Etrafın ilgisi azalıyor, özellikle reel bir mekanda ve etrafta reel insanlarla çekim yaparken fotoğraf makinesine insanların ilgisi daha fazla oluyor, büyük bir makine ile çekince ekipte daha büyük oluyor ama iPhone ile çekim yaptığında kamerayı cebinden çıkartıp çekim yapabiliyorsun dolayısıyla ekipte küçülüyor ve daha dinamikleşiyorsun.

iPhoneX ile fotoğraf çekecekler için bir trick?

Koray Birand: Native aplikasyon dışında manuel ayarlar yapabilen bir aplikasyon kullanmalarını öneririm çünkü native aplikasyonun otomatik ayarlarından dolayı makineyi 2-3mm oynattığınızda etrafın ışık değerlerine göre her fotoğrafta farklılık oluşuyor. Bu yüzden kontrol edilebilen, manuel ayar yapılan bir aplikasyon tercih etmeleri daha sağlıklı olur.

iPhone’da fotoğraf editlemek için tercih ettiğiniz bir uygulama?

Koray Birand: Kendi aplikasyonunu kullanıyorum.

Fotoğrafa yeni başlayanlar için bir tavsiye?

Koray Birand: Güneşi sağ arka omuzlarının üstüne alsınlar.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS