Kendinizi “Lynch” ateşinde kaybetmeye hazır olun!

Arts & CultureMay 25, 2020
Kendinizi “Lynch” ateşinde kaybetmeye hazır olun!

Her şeyin dijitalleştiği bu günlerde, Youtube gibi online platformlar güncelliğini korumakla beraber, film ve televizyon sektörünün de öncüleri konumuna gelmiş durumdalar. Eğer siz de yeni bir sansasyon arayışındaysanız, kendinizi “Lynch” ateşinde kaybetmeye hazır olun! Zamanının en prestijli film direktörlerinden biri olan David Lynch, sizi evinizdeki koltuğunuzdan, dakikalara serpiştirdiği gerçeküstü bir kısa film tadımına davet ediyor…

Efsanevi Twin Peaks yönetmeni, sinema hayatı boyunca yazıp yönettiği kült film ve dizilerle biz izleyicilerin aklına kazınmış olsa da, Lynch’in kariyerinin özüne döndüğümüzde, kısa filmlerinin en deneysel ve kompleks işleri olduğu su götürmez bir gerçek. Belki de, sinema tarihindeki hiçbir yönetmen, Lynch kadar özgün ve kendine has bir sese sahip değil. Renkler, sesler ve kamerayla ustaca oynama yeteneğiyle, biz izleyicilerini adeta farklı bir dünyaya hapsedebiliyor. Sanata olan düşkünlüğü ve bu tutkusunu film aşkıyla birleştirme takıntısı, kendine has absürt ve karanlık sinematografisiyle birleşince, sevenlerine akıllara yer edecek bir sürü kısa filmi de deneyimleme imkanı sunuyor.

Bu kapsamda, sanatçının David Lynch Theather isimli kendi Youtube kanalında yayınlanan, hem yazarlığını hem de yönetmenliğini üstlendiği, kısa film türündeki yeni animasyon çalısması “Fire (Pozar)”, başlı başına “lynchian” tadında bir kompleks öykü. 2015 yılında çekilmesine rağmen, 2020 mayıs ayına kadar yayınlanmayan bu kısa film, Lynch ve Polonyalı besteci Marek Zebrowskiarasında bir işbirliği niteliğinde. Kısa filmin bir diğer isminin de polonyacada ateş anlamına gelen “pozar” olması, bu iş birliğinin güzel bir ayrıntısı. Zebrowski’nin, sunulan imgeleri yorumlayarak bestelediği müzik, Lynch’in yarattığı gizemli kaos mizansenine bir atıf değilse, “Nedir?” demeden geçemiyoruz. Projeye adını veren ateş, senaryonun da ana unsurunu oluşturuyor. Yüzden yoksun, esrarengiz bir figürün elindeki kibriti yakmasıyla başlattığı bu ateş, dünyayı kötücül yaratıkların istilasına maruz bırakıyor. Her bir izleyişin farklı bir algı yarattığı bu animasyon filmde, anlamak ve anlamlandırmanın arasındaki buğulu çizgi, kendiliğinden yok olup, yerini bir bilinmezliğe bırakadursun… Lynch, belki de yarattığı bu, kompleks izlenimle, biz izleyecisine hikayeyi kontrol etme gücünü de verimiş oluyor. Her çalışmasında olduğu gibi, senaryosunu süslediği karanlık öğelerle, bizleri bakış açımızın insafında bir ayna tutuyor. Bu tarifi zor ve kompleks imgelerin yarattığı nedeni belirsiz rahatsızlığı iliklerinize kadar hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bazı kesimlerin aksine, eğer sanatçının çalışmalarının hayranıyım ve yarattığı akıl sınırlarını zorlayan sansasyonu seviyorum diyorsanız, yine Youtube kanalı üzerinden günlük yayınladığı ve karantinayı geçirdiği Los Angeles’taki hava durumunu aktardığı “Weather Report by David Lynch” online video serisini kaçırmayın deriz. Lynch, her videonun başında tarihi net bir şekilde izleyicisiyle paylaşsa da, emin olun zaman ve mekan kavramlarının her yeni hava raporunda daha da gölgelendiğinin farkına bile varamayacaksınız.

Şimdi, sizi Pozar ile baş başa bırakıyoruz!

Author: Doruk Güneş

RELATED POSTS