Karantinada Hayatta Kalma Rehberi #3 Oku

LifestyleMay 7, 2021
Karantinada Hayatta Kalma Rehberi #3 Oku

2000 yılında 12 saniye olan dikkat süremiz 2018 itibarıyla 8 saniyeye düşmüşken Japon balıklarının bile gerisinde kalmış bulunuyoruz. Hal böyle olunca Kış Uykusu’nu iyi ki zamanında izlemişiz diyerek 20 dakika ortalamasındaki dizilere yöneliyor ve onlara da telefonumuzla ilgilenirken “arka planda çalsın” Spotify listeleri gibi davranıyoruz. Değişen rutinlerimizle birlikte okuma alışkanlıklarımız da değişiyor ve bir zamanlar yol arkadaşımız olan kitaplar, Zoom arka planı olarak kütüphanelerde sıralanıyor.

Şimdi sizi caption dışında bir şeyler okumaya ve bir istifleme bozukluğu olan Tsundoku’dan kurtulmaya davet ediyoruz.

Raven Smith’s Trivial Pursuits

Raven Smith sivri mizah anlayışıyla, kötü bir TikTok şarkısı mayınına basıp her an beyninizi patlatma riski taşıyan Instagram’ı daha kabul edilebilir kılan bir caption gurusu, yazar ve gazeteci. Halihazırda ikinci kitabı “Raven Smith’s Men”i yazan Smith’in ilk kitabı “Raven Smith’s Trivial Pursuits”, hayatın gereksiz dosyasına atılan konuları komiklik modifiyesiyle inbox’a taşıyor.

Everything I Know About Love

İngiliz yazar, gazeteci ve tabii ki podcastçi Dolly Alderton’ın 2018’de Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan biyografisi “Everything I Know About Love”, yazarın ilk öpücüğünden üniversite dramalarına kadar yetişkinlik hayatına geçişini anlatıyor ve kendinden sonrakilere navigasyon hizmeti vermeyi amaçlıyor. Garip yemek tarifleri, hayali insanlara yazılan e-postalar, yazarın alışveriş listeleriyle özel mesajlaşmalarını da içinde barındıran kitap, hayatın kötü ışıklı anlarını bir filtre gibi güzelleştiriveriyor.

The Idiot

Harvard Üniversitesi edebiyat mezunu olan ve Stanford Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat üzerine doktorasını yapan yazar, akademisyen ve gazeteci Elif Batuman, kariyerine arkadaşlarının çıkarttığı bir dergide yazarak başlıyor. Buradaki yazılarıyla The New Yorker editörlerinin dikkatini çeken yazar, kısa süre sonra burada çalışmaya başlıyor. Medarıiftiharlarımızdan Batuman, 2018 Pulitzer Ödülleri’nin kurgu dalındaki finalisti olan ilk romanı The Idiot’ta Selin’in hikayesini anlatırken anı ile kurmacanın arasına gerilmiş ince bir ipte ustaca yürüyor.  

Conversation with Friends

Televizyona uyarlanan ilk, yayınladığı ikinci romanı “Normal People”da Marianne ve Connell arasındaki toksik ilişkiyle içimizi en edebi şekilde şişiren Sally Rooney’nin ilk romanı “Conversaiton with Friends” yine karmaşık ilişki labirentlerinde kaybolmamızı sağlıyor ve yakında Hulu’da yayınlanmaya hazırlanıyor.

You Are Here

Güney Fransa’da 1982 yılında kurduğu Plum Village manastırında ”duran” Vietnamlı Zen ustası Thich Nhat Hanh’ın kitabı “You Are Here”, geçmişe özlem gelecekle ilgili endişe duyduğumuz bu dönemde anda mutlu olabilmemiz için ilaç gibi öneri ve hatırlatmalar içeriyor. 

Author: Selen Kırtıl

RELATED POSTS