Karantina Günlükleri: Zeynep Bastık

UnframedMay 27, 2020
Karantina Günlükleri: Zeynep Bastık

Bazı insanlar her mevsim yaz! Onlarla konuşmak gün ışığının yükselmesi gibi… Zeynep, sizi hayatın tüm negatif duygularından koparıp, bulutların üzerinde bir yere götürebilir… Karantina günlerinde kendisine daha çok vakit ayırdığını; şifalandığını söylüyor, “Kendimi tanıyorum, kendimi iyileştiriyorum.” diye tanımladığı bu dönemde onun kadar pozitif bir ruhu tanımak, hayatın içerisine gizlenen nüansları keşfetmek gibi! Bize katılın.

Sosyal izolasyon günleri nasıl geçiyor?

Spor, yoga, meditasyon yapıyorum. Hem bedenimi hem zihnimi iyileştirecek ve geliştirecek zamanı bulabildiğim için şanslı hissediyorum kendimi. Bu süreç bana çok iyi geldi. Üretmek ve yaratmak adına kendimle kalmak muhteşem hissettiriyor. Bir de sağlıklı yemek tarifleri öğreniyorum, normal yemeklerden daha zormuş!

Rutinini koruyabildin mi?

Geçtiğimiz seneki rutinim çok hareketliydi, her gün başka bir yere koşturuyordum. Asıl bu süreçte kendi rutinimi oluşturmaya başladım. 

Tişört: Saint Laurent

Bu süreçte herkes bilmediği bir yönü ile tanıştı senin kendini keşfetme maceran nasıl geçiyor?

Meditasyon ve yogaya yeni kavuştum. Heyecanlı ve çok derin bir dünya. Kendimi tanıyorum, kendimi iyileştiriyorum. Şifalanıyorum. Günlük hayatın koşturmacasından insanın kendine vakit ayıramadığını gördüm, aslında ne kadar önemliymiş..

Rutinlerimi uygulayabilmek, bu konuda istikrarlı olmak ve daha planlı birine dönüşmek istiyorum.

Müzik sektörünün geçirdiği dönüşüm üzerine ne düşüyorsun? IG Live konserlerini hem bir müzisyen hem de bir dinleyici olarak değerlendirir misin? Şimdi herkes kanepesinde oturup senin geçtiğimiz sene yaptığın formatta müziğini paylaşıyor…

Bizim çıkış noktamız müziğin en sade haliydi aslında. Evimin terasında, salonumda başladı dijital maceram. Şu an karantina hayatlarımızı zorunlu olarak sadeleştirdi ve tüm dünyayı aynı sade hayata geri döndürdü. Sanatçılar da sahip oldukları şartlarda en sevdikleri şeyi yapıp seyircileri ile bir şekilde buluşmaya devam ediyor. Bundan daha doğal bir ihtiyaç olamaz.

Herkes bu süreçte kendisini mutfağa attı, senin mutfak deneyim nasıl?

Mutfakta vakit geçirmeyi, yemek yapmayı aşırı seven biriyim. Yengeç burcuyum. Karantina ilk başladığında hunharca yemek yapıp hunharca da yedik. Ama 1 aydır düzenli hayat, spor, sağlıklı beslenme sürecine girince, tarif bilgimi daha da geliştirmeye başladım.

Bu süreçte başladığın bitirdiğin diziler var mı? Binge watching için daha doğru bir zaman olamaz sanırım!

Çoook var! Film ve dizi izlemeyi çok seven biriyim. Geçtiğimiz sene yoğunluktan listemdeki bir çok şeyi izleyememiştim. Onları bitiriyorum. Bu süreçte favorilerim; Killing Eve, 4blocks, Elite, Self Made, Unorthodox, Community. 

Büstiyer: Brandy Melville, Sütyen: Calvin Klein, Pantolon: I.am.Gia, Kolyeler: Justestudio

Bu süreci atlattıktan sonraki dönemde kişisel rutininde nelerin değişeceğini öngörüyorsun?

Kesinlikle kendimle geçireceğim, vaktime hiçbir şeyin engel olmamasını istiyorum. Rutinlerimi uygulayabilmek, bu konuda istikrarlı olmak ve daha planlı birine dönüşmek istiyorum. 

Mayo: Trendyol, Jean ve Sandaletler: Zara

Teknolojinin hayatındaki rolü ne kadar değişti?

Kariyerimi dijital alanda geliştirdiğim ve hala da teknolojiye entegre şekilde sürdürdüğüm için teknoloji her zaman benim hayatımın merkezinde diyebiliriz.

Bu süreç bana çok iyi geldi. Üretmek ve yaratmak adına kendimle kalmak muhteşem hissettiriyor.

Yeni single’ını pandemi döneminde çıkardın, bu süreçte değişen ne oldu?

Aslında biz normalde de bir şarkıyı yaratma veya edinme, kliplendirme ve servis etme süreçlerini pratik, hızlı ve çok düşünmeden akışta gerçekleştirdiğimiz için antremanlıyız!  O yüzden normal seyrinde ilerledi herşey. Sadece klip için evin fonksiyonlarını keşfederek zaman harcadık, o kadar…

Çalışma şekliniz, hayalleriniz nasıl evrildi?

En samimi şekilde şunu söyleyebilirim ki, çalışma şeklimin bu denli yön değiştirip güzel sonuçlanacağını hayal etmemiştim.  Gidişatın yönü olarak öğrendiklerim ve yaşadığım güzel sonuçlar başlarda bana da süpriz oldu.

Her şey normale döndüğünde ilk ne yapacaksın?

Arkadaşlarımla mükellef bir sofrada, kahkahalarla dolu bir akşam geçireceğim.

Kısa kısa

Bir kitap?

Patti Smith-Çoluk Çocuk. Gönül sayfam da çok özeldir.

Bir film?

The Legends of 1900

Bir şarkı?

Richard Hawley, Coles Corner

Kolonya mı dezenfektan mı?

Dezenfektan

Facetime mı Houseparty mi?

Facetime

Röportaj Duygu Bengi
Fotoğraf Burcu Karademir
Styling Burak Sanuk

Tüm kıyafetler Zeynep Bastık’ın gardırobundan seçildi.
Meltem Özkan’a özel teşekkürlerimizle.
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS