Jeff Koons’la Aya Yolculuk

Arts & CultureApril 1, 2022
Jeff Koons’la Aya Yolculuk

İnsanoğlunun Ay’a ayak basmasının ardından yarım asır geçti ve şimdi başka bir projeyle gezegenden tekrar bahsediyoruz. Dünyanın en çok kazanan sanatçılarından Jeff Koons, NFT’ye göz kırptığı yeni projesi Moon Phases kapsamında eserlerini Ay’a gönderiyor. 

Eserlerini aya göndermesinin dışında projenin isminin Moon Phases olması rastlantı değil. Nitekim “to the Moon” ya da Türkçe’siyle “Ay’a yolculuk” terimi kripto para dünyasında kripto paranın aşırı bir fiyat artışından geçme sürecine deniyor. Her dijital jeton, Apollo 17 görevinden bu yana 50. yılını anmak için Kennedy Uzay İstasyonu’ndan uzaya fırlatılacak fiziksel bir heykele karşılık gelecek. “Hümanist ve felsefi düşünceye dayanan tarihsel olarak anlamlı bir NFT projesi yaratmak istedim. Uzaydaki başarılarımız, insanlığın sınırsız potansiyelini temsil ediyor” diyen Jeff Koons’un eserleri Ay’ın yüzeyine inecek izin verilmiş ilk eserleri olacak. “İzin verilmiş” dememizin sebebiyse şaşırtıcı bir şekilde şu an Ay’da sanat eserleri bulunuyor. Paul Van Hoeydonck tarafından yapılmış bir alüminyum heykel olan Fallen Astronaut, uzay araştırmaları sırasında hayatını kaybedenleri onurlandırmak için Apollo 15 sırasında Ay’a bırakıldı. Ayrıca Andy Warhol ve diğer sanatçıların sanatsal çalışmalarıyla dolu Moon Museum adlı küçük bir seramik diskin Apollo 12’nin aya iniş aracına yüklendiğine dair spekülasyonlar da var.

https://www.instagram.com/p/CbsOWm_D1aj/

Intuitive Machines, bizlerin yine de ay yüzeyindeki sanatı inceleyebilmesi ve eserlerin yeni evinde kendini gösterebilmesi için arazi aracının üstüne bir kamera yerleştirmeyi planlıyor. Pace Gallery temsilcileri; heykellerin nasıl görüneceği, ne kadar büyük olacağı veya hangi malzemelerden yapılacağı hakkında herhangi bir ayrıntı vermeyi reddediyor.Moon Phases’ın internet sitesinde projeye yönelik bir bilgi bulunmuyor ancak Koons’un eserlerinin aşırı parlak ve pahalı olacağından eminiz. Basın açıklamasına göre NFT satışlarından elde edilecek ilk gelirler, Sınır Tanımayan Doktorlar’a bağışlanacak. 

Şüphesiz sadece Jeff Koons böylesine sıra dışı bir projeye imza atabilirdi. İnsanoğlunun geçmiş ve gelecekteki başarılarından keyif alan sanatçı, merak ve kararlılığın sembolü olarak Ay’dan ilham alıyor.  

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS