İstikrar Sağlamak İçin 20 Dakika Kuralı

LifestyleDecember 7, 2021
İstikrar Sağlamak İçin 20 Dakika Kuralı

Milyonerlerin püf noktası 20 dakika kuralı, rutin uygulandığında hedeflerin gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Steve Jobs’ın “Zamanınız sınırlı. Başkasının hayatını yaşayarak bu zamanı harcamayın.” sözünden yola çıkarak başarılı insanların kullandığı kurala göz atmakta yarar var.

Rich Habits Study’e göre iyi alışkanlıklar kar taneleri gibi. Bu alışkanlıkların günlük olarak yaşamınız üzerindeki olumlu etkilerini pek fark etmesek de zamanla bir başarı çığı yaratıyorlar. Zenginlerin başarısını inceleyen yazar Thomas Corley, hemen hemen herkesin hayatında ve kariyerinde aynı kuralı kullandığını ve daha fazlasını başarmalarına yardımcı olan şeyin bu kural olduğunu keşfetti. Corley’e göre 20 dakika kuralından önce uygulamamız gereken üç temel süreç var: belirli bir hayal seçmek, kişisel hedefler oluşturmak ve hayalimize yönelik iyi alışkanlıklar edinmek. Bu son sürece işte şimdi bahsedeceğimiz 20 dakika kuralı yardımcı olacak.

Hayalimize ulaşmak için edinmemiz gereken alışkanlıkları günde 20 dakikalığına otuz gün boyunca tekrar etmemiz gerekiyor. Peki bu 20 dakikayı kapsayan yeni alışkanlığımız ne olabilir? 20 dakika boyunca hedefimize yönelik bir makale okumak, YouTube’dan video izlemek, sertifika programına katılmak hatta podcast izlemek örnekler arasında sayılabilir. The Insider’ın haberine göre alışkanlık edinmemiz için onu 30 gün tekrarlamamızın bir sebebi var. 30 gün içinde beyin hücrelerimiz birbirleriyle bir nevi konuşmaya başlar ve bir sinaps oluşturur. Sinaps oluşturulduktan sonra alışkanlık oluşumunun gerçekleşmesi için izler döşenir. Zamanla alışkanlığa dahil olmak daha kolay hale gelir. Bilime göre 66 ila 256 gün arasında alışkanlık bilinçsiz bir davranış haline gelir.

Bir nevi zinciri kırmama olayıyla aynı kapıya çıkan bu kural için, illa büyük hedeflere yönelik olacak diye bir şart yok. Okuma alışkanlığı elde etmek istiyorsak günde 10 sayfa veya spor yapmak için günde 20 dakikalık bir yürüyüş gibi kolay hedeflerle başlayıp 30 gün boyunca devam etmemiz gerekiyor. Önemli olan hedeflerin kolaylığı veya zorluğu değil, ona sadık kalabilmek.

Yorucu bir günün ardından koltuğa atlayıp binge watching’e düşmek hepimiz için olası bir senaryo. Ancak Elon Musk, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi başarılı insanları bizlerden ayıran şey de bu: boş zamanlarını öğrenmeyle geçirmeleri. Bununla beraber 5 saat kuralını da es geçmeyelim. Bu insanların hepsi her ne kadar çoğumuzdan daha meşgul olsa da kitap okumaya veya yeni bir şey öğrenmeye zaman ayırıyorlar. Konsept son derece basit: Başarılı insanlar ne kadar meşgul olurlarsa olsunlar her zaman günde en az bir saat – ya da haftada beş saat – öğrenmeye zaman ayırıyorlar ve bunu tüm kariyerleri boyunca yapıyorlar.

“İnanmak başarmanın yarısıdır” lafı mutlaka bir doğruluk payı taşımakla beraber başlamak da başarmanın diğer yarısı olabilir. Bu yüzden eğer işe bir türlü başlayamayanlardansanız 20 dakika kuralı tam size göre. Öyle 20 dakika diye de kestirip atmamak lazım. Çünkü alışkanlık elde etmek için kısa ancak bize bir şeyler katması için yeterli bir süre.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS