Imagine with Alibe Penn

UnframedNovember 1, 2015
Imagine with Alibe Penn

Hayal ettiğiniz kadar var olursunuz! Alibe Penn kendi hayalinde renkli bir alan bulmuş son derece yetenekli ve hevesli genç bir sanatçı.

Alibe Penn’i pop kültürü, moda, müzik ve her gün karşılaştığımız insanların renkli bir temsili olarak görüyoruz…

Dürüst olmak gerekirse kolajlarımın kişisel yaşantımla yakın bir ilişkisi var. Örneğin Florence and the Machine’in son şarkısı “How Big, How Blue, How Beautiful”ı dinlerken ister istemez onun müziğiyle ifade ettiği duyguları yeniden yaratma gereksinimi duydum. Zaman zaman başka sanatçıların beğendiği veya hissettiği şeyleri çalışmalarıma yansıtmak istiyorum. Florence ile ilgili çalışmamda mükemmel bir şey oldu çünkü onun için yaptığım kolajı satın aldıktan sonra menajeri benimle iletişime geçti.

Güzel sanatlar eğitimi aldınız mı?

Bence çocukken hepimiz sanatçıydık. Bense yedi yaşında sanatçı olduğumu söyleyebilirim. İlk kolajım makarnadan yapılmış bir adaydı… Çocukken yaptığım çalışmaların aynılarını yapmayı sürdürdüm. Duygularımı ve tutkumu yaratıcılık aracılığıyla ifade etme gereksinimi duyuyorum… Böylelikle üniversitede reklamcılık ve halkla ilişkiler okudum ve geçen ay da grafik tasarım dalında lisansüstü eğitime başladım. Reklamcılık ile sanat arasındaki ilişki çok ilgimi çekiyor.

Genç bir sanatçı olarak çalışmalarınızla ne elde etmek isterdiniz?

Gelecek planlarımdan bahsedersem… Çok sayıda hayali olan bir hayalciyim. Bunlardan birisi bir dergi kapağı olabilir, mesela Based Istanbul’un kapağı veya bir albüm kapağı.

Nereden ilham buluyorsunuz?

Dünyayı müziksiz hayal edemeyen bir insanım. Bir şarkıyı dinlerken koreografi de dahil olmak üzere parçanın videosunun nasıl olacağını zihnimde canlandırmaya başlarım. Dans etmeye bayılırım. Bazen oturma odamda klasik müzik dinlerken bale yapmaya başlarım; bazen de ‘I wanna dance with somebody’ çalarken barın ortasında çılgınca dans edebilirim. Nereden mi ilham buluyorum… Bu soruya cevabım ‘hayattan’ olabilir. Bolca ilham barındıran bir dünyada yaşıyoruz: tabiat, insanlar, hayvanlar, mimari, seyahat, filmler, müzik… Tabii bir de Salvador Dali’nin dediği gibi “Hayal kurarken aynı anda üretiyorum da.”

 

Hayranlık duyduğunuz sanatçılar? Birlikte çalışmak isteyeceğiniz sanatçılar?

Dünya üzerindeki bütün sanatçılara hayranlık duyuyorum. En beğendiğim sanatçılar Picasso, Dali ve Warhol. Hangi sanatçıyla beraber çalışmak isterim sorusuna gelince… Bu konuda bir tercihim olmadığını söylemeliyim ama İngiliz fotoğrafçı Kavin Davies veya Karl Lagerfeld gibi moda dünyasıyla ilgili birisi olabilir.

Kendinize dair son bir şey söyleyecek olsanız?

Kolaj sanatı dışında resim yapmayı ve grafik tasarımı seviyorum ama yaratıcılığım sınır tanımıyor. Kimi zaman trende yolculuk ederken bana ilham veren biriyle karşılaşıyor ve derhal içinde bu insanın bulunduğu bir film hayal ediyorum. Bu yüzden bir kolaj sanatçısıyla iş birliği yaparak film çekmek isteyen herhangi bir yönetmen varsa işte buradayım!

Author: Kemal Yılmaz

RELATED POSTS