Geçtiğimiz günlerde ellerini Boticelli’nin Primavera’sına yapıştıran aktivistlerin haberini sosyal medyada fazlaca gördük. Fakat bu eylem ne ilk ne de sonuncu! Peki kim bu aktivist grup ve neden seslerini duyurmak için bu yolu seçmişler?

İklim krizine ve geleceğimize yönelik kaygılar günden güne hızla artarken; kitlelerin dikkatini çekmek için iklim aktivistlerinin başvurduğu eylemler de günümüzün kitle iletişimine yönelik şekil değiştiriyor. Politikanın her daim kültürü takip ettiğini ve özellikle sosyal mecralarda dikkat çekici davranışların her zaman daha çok tık anlamına geldiğini biliyoruz. Bu nedenle kültür ve tarihimizden daha santimantal ögeleri şok faktörü ile birleştirince; görünürlük için doğru formülü yaratmış oluyorsunuz. Bu formülü kullanan en son oluşumlar da İngiltere kökenli “Just Stop Oil” ile İtalyan “Ultima Generazione” oldu.

Ellerini İngiltere ve İtalya’da bulunan galerilerdeki ünlü sanat eserlerine yapıştıran bu organizasyonlar, iklim krizine bu şekilde vurgu yapmayı amaçlıyorlar. Amaçları aynı olan bu iki grubun istekleri oldukça net: ülkelerinin yeni yağ ve gaz kontratlarını imzalamaması. İklim krizinin bu ivme ile devam etmesi halinde müzelerin, sanatın ve güzel olan her şeyin dünyadan silinmeye mahkûm olduğunu anlatmaya çalışan aktivistler; bu mesaj için en doğru medyum olan sanat eserlerini seçmişler. Ellerini gerçekten eserin kendisine değil, çerçevelerine, camlarına ya da kaidelerine yapıştıra aktivistlerin asla eserlere zarar vermek gibi amaçları yok. Observer’a göre bu tarz suçlara karşı geliştirilen yasal cezaları da Climate Emergency Fund tarafından karşılanan bu iki organizasyon, cezaları karşılaması için yaklaşık bir milyon dolarak yakın bir destek almış.

İlk olarak Horatio Mulloch’un My Heart’s in His Highlands eserine ellerini yapıştıran aktivistler, sonrasında ses getiren Primavera eylemini Floransa’da gerçekleştirmişti. Eseri özellikle içeriğinden de dolayı tercih eden eylemciler, 500’den fazla bitki türünün resmedildiği eser, gezegenimizin tükenmekte olan zenginliğini de temsil ediyor. Bu eylemlere dahil edilen van Gogh’un Peach Trees in Blossom, Giampietrino’dan The Last Supper ve Yunan Helenistik Dönemi’nde Laocoon and His Sons olmak üzere 9 farklı eser var ve bir süre de olmaya devam edecek gibi gözüküyor.