Hozier

Arts & CultureMarch 6, 2016
Hozier

Tüm dünyanın ‘Take me to the Church’ şarkısı ile tanıdığı İrlandalı müzisyen Hozier 3 Mart akşamı Volkswagen Arena’da olacak. Hozier’in dramatik sesi ile söylediği aşk dolu şarkılarının ilham kaynaklarını konuştuk. Konser öncesi Hozier’e kulak verin…

“Tanınmak baskı yarattı, sanırım çok mütevazıyım.”

Konserlerde salon mu yoksa dinleyicileriniz mi daha önemlidir

Dinleyicilerim, sonuçta sahne mekana göre değişebiliyor. Bazen eski yapım bir sahneden acayip sesler çıkabiliyor ve bu durum dinleyici bakımından aldatıcı olabiliyor. Eninde sonunda seyirci size gerekli hissi ve ruhu veriyor. Evet kesinlikle seyircilerim önemli.

İçinde hit olmuş şarkıların da olduğu “Take me to the Church” albümünden sonra üzerinizde bir baskı oluştu mu?

Evet, galiba. Bu albümden sonra kendime uzun bir ara verip gelecek albüm üzerinde çalışmak istiyorum. Benim Take me to Church albümünden mesleki anlamda büyük bir başarı beklentim yoktu. Fakat bu başarıyı üzerimdeki bir baskı haline getirip kararlarıma yansıtırsam, bunun sonucunun benim için iyi olmayacağını düşünüyorum. Bu tarz hisler benim müziğe başlamamdaki gayem değildi. Bunun için müzik yapmıyorum, yani sonuç olarak hislerime güvenip o şekilde devam edeceğim.

Turnedeyken yolda nasıl şarkılar dinliyorsun?

Farklı müzik türleri dinliyorum. Blues ve caz türünün hayranıyım. Ama hip-hop ve funk da eğlenceli olabiliyor.Yolda patron benim ve biraz gevşememizi sağlayacak şarkıları çalıyorum. Daha çok eski şarkıları seviyorum. 20. yüzyılın başlarından 1950’ler, 1960’lar dönemi.

Şarkılarını yazarken seni ne heyecanlandırıyor?

Ben şöyle düşünüyorum; müzik yaptığınız esnada bazı fikirlerde tökezliyorsunuz. Bu da onu en heyecanlı kılan kısmı oluyor. Bir şeyler düşünüp yaratmak kadar da hiçbir şey sizi heyecanlandıramıyor. Bu işin en faydalı kısmı da bu. Bir fikir oluşturmak ve onun üzerine yoğunlaşmak. Evet, bu gerçekten en heyecanlı kısımlarından biri.

Sahnede nasıl bir insana dönüşürsün? Çılgın mı yoksa sakin bir adama mı?

Bilmiyorum, sanırım bu değişim üzerine fazla düşünmüyorsunuz. Sadece performansınızı olabildiğince enerjik ve ilk günkü gibi olması için çabalıyorsunuz. Bazı şarkıların enerjik bir şekilde söylenmesi gerekir, bazılarınınsa daha sakin.

Müzik hayatınızda ‘’asla’’ dediğiniz bir şey var mıdır? Bu konuda belirlediğiniz limit ne?

İki gitarı aynı anda çalamıyorum, bu benim sınırlarımı zorlayan bir konu olabilir. Ayrıca teorik müzik bilgim de çok yok, şarkılarımı yaparken kulağa nasıl geldiğine ve nasıl bir his verdiğine bakarak yapabiliyorum. Kağıt üzerinde çalışamıyorum. Yani müziği yazıp okuyamıyorum. Bu da bir limit olabilir.

Son günlerde hangi müzisyenler seni en çok etkiliyor?

Ben her zaman blues müziğinden çok etkilendiğimi belirtmişimdir. Ayrıca funk ya da soul tarzı müzikler de aynı şekilde. Fakat sosyal hayatta beğendiğim görüştüğüm insanlardan da etkileniyorum. Nina Simone, Stevie Wonder, Paul Welker gibi sosyal konular ile ilgili şarkı yazan isimler de üzerimde büyük bir etki bırakıyor. O an bana ne çağırışım veriyorsa onun müziğini yapmaya çalışıyorum.

“Albümlerimin çoğu evimin tavan arasında yazıldı ve kaydedildi. Bu kadar mütevazı bir geçmişten gelip başarılı olmak bana çok cesaret veriyor.”

Tüm dünyaca tanınmak senin şaşırttı mı?

Evet, çok şaşırdım.

Bu sana ne hissettiriyor?

Son iki senedir ulaştığım bu başarı fazlasıyla hızlı oldu ve asla tahmin edemeyeceğimden daha fazla kitleye ulaştım. Bu beni tabii ki iyi hissettiriyor. Bunun üzerine fazla düşünmemeye ve bu başarının müziğimi olumsuz yönde etkilememesi için çalışıyorum. Tek düşündüğüm sıradaki albümümde hangi müzikleri koyacağım. Sanırım çok mütevazıyım. Albümlerimin çoğu evimin tavan arasında yazıldı ve kaydedildi. Bu kadar mütevazı bir geçmişten gelip başarılı olmak bana çok cesaret veriyor.

Farklı müzikler de dinliyor musun?

Bazen. Mesela müziklerimin birçoğunda kilise müziklerinden feyz aldığım olmuştur. Kilise korosunda bulunduğum ve söylediğim de olmuştu. Böylelikle dini müziklerle bağım oluşmuş oldu. Üniversitede de koro ile çok vakit geçirdim.

Türkiye’deki hayranlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Türkiye’ye geldiğim zaman karşılaştığım ilgi ve desteğe çok şaşırdım. Iki senedir tur için dünyayı geziyorum ve İstanbul bizim son durağımız olacak, bu yüzden çok heyecanlıyız. Bütün sevenlerime de teşekkür ediyorum, umarım onlarla karşılaşma imkanımız olur.

Author: Eda Solmaz

RELATED POSTS