Gaye Su Akyol’un geçtiğimiz günlerde Instagram hesabından müjdelediği “Hologram İmparatorluğu Kuruluyor” belgeseli, Hologram İmparatorluğu albümünün stüdyo kayıt ve turne sürecini anlatıyor. Sınırlı sayıda insanın konser öncesi izleyebildiği belgesel, Gaye Su Akyol’un YouTube kanalında meraklılarını bekliyor.

Geleneksel Anadolu müziğinin, psikedelia’nın, surf rock’ın ve post-punk’ın zıtlıklarını fütüristik bir yaklaşımla bir araya getiren Gaye Su Akyol, ilk çıkardığı albümden bu yana buğulu sesi, kendine has tarzı, özgün kişiliği ve kendi yolundaki macerası ile hepimizi kendine hayran bırakıyor. Müziğe küçük yaşlarda ilgi duymayan başlayan Akyol’u her ne kadar 2014 yılında çıkardığı “Develerle Yaşıyorum” adlı ilk solo albümü ile tanıyor olsak da, onun müzik geçmişi Mai, Toz ve Toz, Seni Görmem İmkansız gruplarındaki başarısına kadar dayanıyor.

Gaye Su Akyol’un bestesi ve güftesi kendisine ait olan “Develerle Yaşıyorum” albümü, Türk sanat müziğini yepyeni bir platforma taşımıştı. Genç müzisyen, 70’ler ile günümüzün dinamiklerini alışagelmedik yeteneği ile harmanlayarak, henüz ilk albümünde hatırı sayılır bir kitleye ulaşmayı başardı.

2016 yılında müzik macerasına “Hologram İmparatorluğu” ile devam eden Gaye Su Akyol, başarısını ülke sınırları dışına taşıdı. Yurt dışında pek çok festivalde sahne aldı, The Guardian ve Rolling Stone’un da aralarında olduğu yabancı basın tarafından övgü yağmuruna tutuldu.

Yaratıcılığını sürekli bir şeyler üretme telaşına kapılmadan ortaya koyan Gaye Su Akyol, 2018 yılında “İstikrarlı Hayal Hakikattir” adlı üçüncü albümünü çıkardı ve Songlines Dergisi tarafından Dünya Müziği kategorisinde 2019’un en iyi sanatçısı seçilerek kariyerini taçlandırdı.

Gün geçtikçe başarılarına bir yenisini ekleyen Gaye Su Akyol, şimdiyse YouTube kanalından paylaştığı yeni belgeseli “Hologram İmparatorluğu Kuruluyor” ile gündemimizde. Yönetmenliğini Irmak Altıner’in, kurgusunu ise Doruk Kaya’nın üstlendiği belgesel, müzik tarihçisi Murat Meriç’in anlatımıyla daha da zenginleşiyor. Gaye Su Akyol’un ikinci albümü “Hologram İmparatorluğu”nun stüdyo kayıt sürecinden başlayan 20 dakikalık belgesel, dünya turnesini takip eden görüntüleri ele alarak albümün müzikal yolculuğunu anlatıyor. Akyol’un Japonya’da J-Wave radyosuna verdiği röportajın da yer aldığı videonun bir kısmında, sanatçının ressam babası Muzaffer Akyol’un anılarına da kulak veriyoruz.

Şimdi sizi, Gaye Su Akyol’un annesi Nesibe Akyol’a ithaf ettiği “Hologram İmparatorluğu Kuruluyor” belgeseli ile baş başa bırakıyoruz.