High Life

Arts & CultureMarch 5, 2023
High Life

Uzay boşluğunda en imkansız koşullarda verilen bir yaşam mücadelesi… Claire Denis’in yönettiği High Life, hayatın güzelliğini, gizemini ve anlamını araştırıyor; başrolde Robert Pattinson’un çarpıcı oyunculuğunu sunarken; görsel olarak dikkat çekici, uzayda ölümle cinsel dürtüleri birleştirerek muğlak düşüncelere itmekten de geri kalmıyor.

Galaksinin bir ucunda tehlikeli bir görevde olan bir grup mahkumun yaşadığı bir uzay gemisinde geçen High Life, genellikle acıması yok gibi görünen bir dünyada yaşamın kırılganlığını ve değerini düşünmeye izleyicilerini çağırıyor. 

High Life, hayatın değerli ama geçici bir armağan olduğu ve koşulların ne kadar zor veya imkansız olursa olsun ondan en iyi şekilde yararlanılması gerektiği hakkında yol gösteriyor. Filmdeki karakterler imkansız ihtimallerle tek başlarına yüzleşmek zorunda kalmalarına rağmen yine de hayatta kalmanın, umut etmenin ve hayatlarında bir anlam bulmanın yollarını bulmaya çabalarlar, vazgeçmeye şans vermezler.

Aynı zamanda fedakarlık fikrini ve sevdiklerimizin hayatta kalmasını sağlamak için gideceğimiz yolları araştırıyor. High Life’taki karakterlerden baba ve kızın bir yaşam savaşında birbirine sığınması; karakterlerin sevdikleri için en büyük fedakarlığı yapmaya hazır olduğuna ve bunu yaparken insan ruhunun gücünü ve insan ruhunun direncinin özü yatmaktadır. Bu mesaj, izleyicilerde derinden yankı uyandırmakla kalmaz ve insan ruhunun kalıcı gücünün bir kanıtıdır. Birçok insanın hızla değişen ve belirsiz bir dünyanın ortasında anlam ve amaç bulmaya çalıştığı, çökmüş sistem içindeki insanlara karşı ön yargılardan canının yandığı günümüz dünyasıyla aslında direkt olarak ilgilidir. 

High Life bittikte sonra bile hafızanızdan silinmeyecek, görsel olarak çarpıcı ve kozmik boşluğun derinliklerinde seksi bir hayal gücünün izlerini taşıyor. Filmin çarpıcı sinematografisi ve unutulmaz müzikleri, güçlü bir öteki dünya ile ilişkiye de değinen bir his yaratıyor. Filmin hayatın güzelliği ve gizemiyle ilgili mesajı, jenerikler bittikten çok sonra bile hafızanızdan silinmemesi çok muhtemel!

Bakış açınızı genişletme, hayatta daha büyük bir gaye bulma şansı sunan High Life, sizi acımasız görünebilen bir dünyada hayatın anlamı ve değeri üzerine düşünmeye teşvik ederek; High Life’taki karakterlerin yaşam mücadelesinden ve uzayın acımasız, anlamsız boşluğundaki erotik esintilerinden ilham alarak sizler için bir playlist hazırladık. 

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS