Hayranlıkla İzlediğimiz Sahne Şovlarının Tek Ortak Noktası: Es Devlin

DesignMay 1, 2013
Hayranlıkla İzlediğimiz Sahne Şovlarının Tek Ortak Noktası: Es Devlin

Rihanna, Lady Gaga, Muse, Kanye West, Lenny Kravitz, Mika, Imogen Heap, Take That, Petshop Boys, Shakira gibi pek çok dünya starı için tasarladığı sahnelerle  büyük beğeni toplayan Es Devlin, “alldesign 2013” kapsamında yaptığı konuşmayla hepimize  ilham vermişti. Konser çılgınlığına start verdiğimiz bu dönemde sahne tasarımı konusunun en dikkat çeken ismi Es Devlin’e bir adım yaklaşalım.

2012 Londra Olimpiyatları Kapanış Töreni’nin efsaneye dönüştüren, müzik, tiyatro, opera ve televizyon dünyasının bol ödüllü sahne ve kostüm tasarımcısı Devlin, hayranlıkla izlediğimiz sahne şovlarının ardındaki yaratıcı beyin.

“ Eğer özgün bir sanatçıyla çalışıyorsanız ve onu anlamak için yeterli zamanınız varsa işin görsel anlatımı da orjinal oluyor.” Es Devlin

Tasarım sürecinin başlangıç noktasının araştırma olduğunu belirten Devlin, “googling” sonucu elde edilen basit bir resmin bile zihinde büyük yasımalara yol açabileceğini, tasarımlarının her biri birbirinden farklı olsa da hepsinin düşünme aşamasının aynı olduğunu aktarıyor. Prodüksiyonların ritimleri farklı olsa da zamanla birbirine çaprazlama ilham veren fikirlere dönüştüklerini söyleyen Devlin, sanatçılarla yürüttüğü projelere yeni bir fikirle gitmediğini, sanatçıyı anlamak için yeterli zamanı ayırdığını söylüyor.

Sahne tasarımcısının görevinin sanatçının kendini daha ifade edeceği bir ortam yaratmak olduğunu belirten Devlin, beraber çalıştğı sanatçıların işlerine odaklanıp çalıştığını aktarıyor. İyi fikirlerin tek başına yeterli olmadığını ve güçlü bir  iş ahlakının zorunluluk olduğunu vurguluyor.

Jay-Z, Kanye West’in 2011/2012’deki Watch the Throne Dünya Arena Turu, 2011’deki Lenny Kravitz’in Black & White Amerika Arena Turu, Muse grubunun 2010’daki Resistance Stadyum Turu ve 2009’daki Arena Dünya turu, Mika’nın İmaginarium Dünya turu ve 2008’deki Parc des Princes Stadyum konseri, Pet Shop Boys’un 2009’daki Pandemonium Dünya turu ve 2006’daki Fundamental Dünya turu, Kanye West’in 2009 Avrupa Festivali turu, 2007’deki Glow in the Dark Amerika Arena turu ve 2005’teki Touh the Sky Amerika Arena turu, Lady Gaga’nın 2009/2010’daki Monster Ball Amerika Arena Turu, Shakira’nın 2010 yılındaki The Sun Comes Out adlı arena konserleri, Take That’in 2011 Progress Avrupa turu hep Es Devlin’in imzasını taşıyor. Devlin, Royal Shakespeare Company, Royal Court Theatre, Old Vic, Young Vic, Almeida Theatre, Arcola Theatre, Hampstead Theatre, Soho Theatre, Duke of York’s Theatre, Haymarket Theatre, Comedy Theatre, Royal Exchange Theatre, Out of Joint gibi birçok tiyatro için sahne ve kostüm tasarımları yaptı. Televizyon için yaptığı tasarımlar arasında ise 2010 ve 2011 MTV Avrupa Müzik Ödülleri genel konsept ve tasarımı, 2012 Grammy Awards ve Brit Awards törenlerinde Rihanna performansları, 2009’da Brit Awards’da Pet Shop Boys performansı, Rihanna’s, Kanye West BET Awards, VH1 Storytellers ve American Idol performasları bulunuyor.

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS