Happiness is a Choice!: Pari Ehsan

LifestyleOctober 3, 2018
Happiness is a Choice!: Pari Ehsan

Pari Ehsan, moda ve sanatın birlikteliğinin sonsuz olasılıklara dönüştüğüne inanıyor. Birçok sıfatı bileştiren kimliği ve sınırlamadığı hayal gücüyle gerçeğe doğru yavaş yavaş ilerlediğinin altını çiziyor. Yaptığı şeyi “dünyaya gelme sebebi” olarak yorumluyor ve yaratıcılığın paylaşımı üzerindeki etkinin büyüklüğüne her geçen gün biraz daha kapılıyor. Birlikte, bilinmedik dünyaların birlikteliğine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Seni sanat ve moda için bir platform yaratmaya iten nedir?

Sanatın topluma umut ve anlam getirdiğine ve algımızda bir değişime yol açtığına inanıyorum. Bu sorgulama da bireysel anlamda ve kolektif olarak büyümemizde ve evrimimizde önemli bir yere sahip. Moda bir ifade biçimi. Bize özgüven verir ve kendimiz için gördüğümüz vizyonu gerçekleştirmemiz için bir platform sağlar. Bu iki dünyayı bir araya getirdiğinizde olasılıklar sonsuzdur.

Mimar/iç mimar/katkıda bulunan/editör/danışman… Birçok sıfatın var. En çok hangi kimliğinden besleniyorsun?

Beni en çok besleyen şey bu kimlik çeşitliliği. Farklı dünyalara girip çıkmak, o dünyaların bir araya gelip buluşması… Bir dünyayı bilinmedik bir dünyayla bir araya getirdiğimde diğer insanları ve kendimi rahatsız ediyorum. Bu da açılmayı ve ufkun genişlemesini tetikliyor.

Günümüz dünyasında yaratıcı bir kadın olmak nasıl bir his?

Bu zaman diliminde dünyaya gelmemin nedeni gibi hissediyorum.

Sanata dair en unutulmaz anın?

Zor bir soru! İlginç bir yolculuk oldu ama sanırım benim için en unutulmaz şey en tutkulu okuyucum olan annemle birlikte Pari Dust için bir yıldan uzun bir süre çalışmamdı. Her platformda toplam binden az takipçim vardı. Bu sanat ve moda diyaloglarına hayat vermek benim için eşi görülmemiş bir takıntı ve enerjiydi. Yılbaşından hemen sonra tek başıma Teksas, Marfa’ya gitmeye karar verdim. Austin’deki bazı sanat okullarıyla irtibata geçtim; iş birliği yapabileceğim bir fotoğrafçı önerip öneremeyeceklerini sordum. Nihayet El Paso’da Wynn’le tanıştım. Bir araba kiralayıp üç saatlik bir yolculuktan sonra Marfa’ya vardık. Burada Chianti Vakfı’nı ziyaret edip Donald Judd’un ikonik “Untitled 15 works in concrete”ini, Elmgreen & Dragset’in “Prada Marfa”sını ve Ballrom Marfa’da bir grup sergisini fotoğrafladık. İkinci günün arifesinde, iki kara sanat enstalasyonunu çektikten sonra Thunderbird Hotel’e döndük. Burası telefonun çalıştığı tek yerdi. Kablosuz internete bağlandıktan sonra gelen kutum ve Instagram’ım mesaj bombardımanına tutuldu. Alacakaranlık Kuşağı’nı andıran bir an yaşadım. Sonra öğrendim ki Buzzfeed benden söz etmiş ve hesabım inanılmaz bir ün yakalamış. Donald Judd’ın devasa bir mekanda ve sonsuz bir gökyüzünün altında yer alan işlerini yalnızca 24 saat önce tanıştığım biriyle paylaşıyordum ve bu hem metafizik hem de unutulmaz bir deneyimdi. Hayalimi gerçekleştirme fırsatının, odağımın ve geçim kaynağımın bana sunulduğu bir andı bu. Hala Tanrı’nın bana bir armağanı gibi geliyor.

Hobin işin olduğunda ister istemez onlardan uzaklaşabiliyoruz. İşten uzaklaşıp eğlenmek için neler yapıyorsun?

Evet, ne demek istediğini çok iyi anladım! Ben doğayla iç içe olmayı ya da çılgınca dans edebileceğim bir yere gitmeyi seviyorum. Kendi başıma veya arkadaşlarımla…

Birkaç yıl öncesiyle kıyasladığında kendinde ne gibi değişimler gözlemliyorsun?

Benden çok daha büyük olan ve keşfetmek istediğim fikirleri gerçekleştirebilmek için yardıma ihtiyaç duyduğumuz ve kontrolden feragat etmem gerektiğini anladım. Bu benim için çok zor bir şey ama uyumlu olduğunuz insanları bulmak ve onlarla birlikte çalışıp bir şey yaratmak da çok güzel bir his.

Bugüne kadar aldığın en iyi nasihat?

Mutluluk bir tercihtir. Her gün uyandığınızda yaşamak istediğiniz dünyayı hayal edin ve onu yaratın. En çılgın hayallerinizi bu şekilde var edebilirsiniz. Vizyonunuza sadık kalırsanız yavaş yavaş gerçek olmaya başlar.

Son zamanlarda nelerle meşgulsün?

Bitmeyen bir misyonum var; o da duygusal anlamda etkileyici ve çekici yeni yerler, insanlar ve işler keşfetmek ve bunları tüm dünyaya aktarıp başka insanlarla paylaşmak. İnsanların beyinlerine girmek ve bu işi yapan insanlarla diyalog kurarak işin gerektirdiği görsel anlatı derinliğini ve boyutu vermek.

Favori “coffee table book”un?

Makoto Azuma ve Shunsuka Shiinoke’den “Encyclopedia of Flowers Part 2.”

Her gün baktığın bir Instagram hesabı?

@paridust (gülüyor)

Kaçamak yapmak için favori otelin?

The Parker Palm Springs.

Sırada ne var?

Sanata ilgimi şekillendiren ve kimliğimin bir parçası olan kültürü ziyaret etmeyi uzun süredir istiyorum. Nihayet İran doğum sertifikamı ve pasaportumu aldım. Babamın doğduğu ve ailemin büyük bir kısmının yaşadığı yeri bu yıl nihayet ziyaret edebileceğim.

Kısa Kısa…
Bir günde kaç telefon görüşmesi yapıyorsun?

Gününe göre değişiyor.

Bir günde kaç mesaj atıyorsun?

Drama seviyesine göre değişiyor.

Kendine kaç saat ayırıyorsun?

Meditasyon ve yoga için günün ilk saatlerini kendime ayırıyorum.

Gerçek dostların?

Fazlaca sahip olduğum için şanslıyım.

Kaçta uyanıyorsun?

Yedide.

 

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS