Hakan Oktaş, Fashion Designer

PeopleMay 1, 2017
Hakan Oktaş, Fashion Designer
Yakın çevren tarafından, “tam bir Hakan Oktaş klasiği” olarak tanımlanan bir davranışın?

Tabağımdaki yemeği paylaşmayı sevmediğim için, istenildiğinde kızmam… Telefonda konuşmayı beceremeyişim… Ne kadar enerjik ve keyifli olsam da, telefonda meşgul ya da moralim bozuk gibi algılanıyorum. Neyse ki arkadaşlarım alıştı.

Moda üzerine söylenen en doğru söz?

Moda geçici, stil kalıcıdır.

Moda tasarımcısı kimliğini bir kenara bırakalım. Kendine başka bir meslek seçmiş olsaydın bu ne olurdu?

Endüstriyel sanat dallarından biri olurdu yine sanırım. İç mimari veya grafik tasarım olabilir.

“Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.” dediğin bir günde neler oluyor?

Mail kutumdaki cevaplamam gereken mesajlarla başlıyor. Sezona göre farklılık gösteren bir sürü onay, verilmesi gereken kararlar… Kumaş, renk veya kalite onayları, model teslim veya fit kritikleri gibi, işimle ilgili pek çok detay. Bir de üzerine toplantı varsa, günün nasıl geçtiğini anlamıyorum…

Moda dünyasındaki hızlı gelişimi nasıl yorumluyorsun? Nereden geldik, nerelere gidiyoruz?

Teknoloji sayesinde -dünyanın neresinde olursanız olun- pek çok alandaki değişim ve gelişimi takip edebilmek çok kolaylaştı. Benzer şeylerden etkilenip, benzer şeylere yönelim var. İnsanlar, tanınmış kişilerin giydiklerini takip ediyor, benzerlerini piyasada bulup yorumlayabiliyorlar. Haliyle hazır giyim sektöründe büyük bir rekabet var. Teknoloji ile gelen aynılık, bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayacak ve bireyselliğe dönecek. Kişiye özel tasarımlar popülerleşmeye başlayacak.

Moda üzerine doğru bildiğimiz bir yanlış?

Moda insanın kendine yakışanı giymesi :) Moda bir manipülasyon ve ilüzyon. Burun kıvırdığınız parçayı üç kişinin üzerinde gördükten sonra hoşunuza gitmeye başlar. Aslında hala yakışmıyor ama o üç kişide hoşunuza giden detayları hatırlattığı için kendinizi iyi hissedersiniz.

Şu sıralar en çok hangi şarkıyı dinliyorsun?

Solange – Cranes in the sky

En çok kullandığın kelime?

Hayırlısı! Kaderci bir insanım.

İdeal bir Cuma akşamını nasıl geçirirsin?

Ya evde arkadaşlarımla güzel bir akşam menüsü hazırlayıp, muhabbetli sakin bir akşam… Ya da güzel bir kokteylle başlayıp, sarhoş bir halde biten gece… Bazen ikisi birden.

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS