Günlük Nükte Dozunuz: Alessio Franceschetto

DesignJuly 1, 2017
Günlük Nükte Dozunuz: Alessio Franceschetto

Küçük detayların, büyük zeka ve çokça yaratıcılık gerektirdiği tartışılmaz. Bize bunu düşündüren tasarımlarla karşılaşınca heyecanımızın önüne geçemiyoruz. Instagram’ı sevmek için yeni nedenlerimizden biri, Alessio’nun gündelik hayatın sıradan objelerine alışılagelmişin dışında bir bakış kazandıran tasarımları oldu. İroni, mizah ve pop-art’tan hoşlanıyorsanız Alessio Franceschetto’yu çok seveceksiniz.

Biraz kendinden bahseder misin?

Çizim yapmayı ve bir şeyler yaratmayı küçüklüğümden beri sevmişimdir. Okul pek bana göre değildi ama yaratıcılığı sevdiğimi biliyordum. Üniversitede etüt etmek üzerine teknik bir ders aldım ama daha kreatif bir iş yapabilmek için bıraktım. Bir arkadaşımla birlikte kendi tişört markam Müde’yi kurdum. Bir yandan markayı genişletip diğer yandan yaşadığımız yerde DJ’lik yapıyordum. O dönemde Paul Smith’te perakende satışta çalıştığım bir iş vardı. Mağaza vitrinleri için Görsel Sunum Uzmanı olarak çalışıyordum. 2012’de değişiklik istediğim için Londra’ya taşındım. Tişört markamızı kapattık ve Covent Garden’daki Paul Smith şubesine tayin oldum. Paul Smith ana ofisinde görsel sunum uzmanı olarak çalışma teklifi aldım ve kabul ettim. Şu anda Görsel Tasarımcı olarak ekipte çalışıyorum; yeni düzenleme ve vitrin tasarımları için vitrin grafikleri ve bilgisayar görselleri üretiyorum. İşim sayesinde video ve havalı animasyon görsellerin yanı sıra sergi düzenlemeleri ve yeni kampanya tanıtım projeleri hazırlama şansım da oluyor. Yakın zamanda işimin yanı sıra kendi tasarımlarım üzerine de çalışmaya başladım. Yeni Instagram hesabım da böyle doğmuş oldu.

Pop-art’ta seni yaratmaya iten şey nedir?

Eserlerimde zıt renkler ve basit kompozisyonlar kullanmayı seviyorum. Sıradan nesneleri nüktedan bir şekilde kullanıp günlük objeleri akılcı hale getirmekten keyif alıyorum.

Çevrende seni sanat yapmaya iten şeyler neler?

İlham için daima çevremi gözlemliyorum. Bazen fikir, masamda duran basit bir objeden bile gelebiliyor. Bir nesnenin günlük kullanımının ötesini görüp o nesneyi nüktedan ve komik bir şekilde nasıl kullanabileceğimi düşünmeyi seviyorum.

Sosyal medya ve çağdaş sanat arasındaki ilişkiye dair ne düşünüyorsun?

Instagram işlerimi sergilemem için harika bir platform ve iş birliği yapmak isteyen markalar ve galerilerle iletişime geçmemde çok yardımcı oldu. İşlerimi yayınlayan sanat platformları da tanınmama büyük katkı sağladı. Diğer sanatçıların neler yaptığını görmek ve onlarla ortak bir platformda bulunmak ilham verici.

Sana en çok ilham veren birkaç çağdaş sanatçı söyler misin?

Banksy’nin büyük hayranıyım. Jeff Koons ve Damien Hirst’ü de çok seviyorum.

Alanındaki gelişmeleri takip etmek için hangi platformları takip ediyorsun?

Genelde Instagram’dayım, burada çok zaman geçiriyorum.

Bugünlerde seni neler heyecanlandırıyor?

Seyahat etmeyi seviyorum. Nereye giderseniz gidin yeni ve farklı bir şey buluyorsunuz. Yeni insanlarla tanışıp onlarla kültürleri hakkında konuşmayı seviyorum. En iyi tasarım ilhamlarımı bu tür gezilerden alıyorum.

Author: Bilge Bengi

RELATED POSTS