From Equality To Diversity: Kazuyo Sejima

DesignApril 11, 2019
From Equality To Diversity: Kazuyo Sejima

Prada İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonu için üç öncü mimar kadını davet etti… Kazuyo Sejima bunlardan biri. Her konsepti mimari gözle görebilen ve yaratıcılığıyla evreni herhangi bir forma sokabilen birini düşünün… Kazuyo Sejima bir şekilde bir fikri gerçeğe dönüştürmeyi biliyor. Tasarımları o kadar akışkan ve transparan ki, bu bize umut veriyor… Her detayda, doğa ‘bağ’ ile ilgili işaret veriyor. Malzeme konusunda bir çok sınırlamanın olduğu mimarinin geniş dünyasında, onun için ‘hayır’ kelimesine yer yok… O istediğine ulaşmak için yüzlerce yol deneyen türden. Yaratıcılığın verdiği bakış açısıyla malzemeleri dönüştürmek, yaratmanın ardındaki kuralı sorgulatıyor. Sejima sınırların olmadığını gösteriyor…

Kazuyo Sejima

Kazuyo Sejima

‘Prada Invites’ Prada’nın yarattığı kadından kadına tasarlanan, kadın yetkilendirmesi, ortak çalışma ve kendini sevme üzerine kurulu özel bir proje! Sejima ise bu yıl Prada ile bu projede beraber çalışanlar isimlerden biri. Italyan moda evi, ‘Prada Invites’ ile ikinci buluşmamızda sembolik naylon kumaşından bir şeyler tasarlamaları için üç etkileyici kadını görevlendirdi. Kazuyo Sejima ise, bu kumaştan birçok şekilde kullanılabilecek çok fonksiyonlu bir çanta tasarladı…

Kazuyo Sejima

Kazuyo Sejima

Üretim süreci ve çalışma hızına baktığımızda bir binanın mimarisine yaklaşmakla bir moda ürünü tasarlamak arasında dağlar kadar fark var, ama bir düşünceden bir form yaratma sürecine baktığımızda, bu ikisi için de aynı.

Kazuyo Sejima

O tasarımını “Her zaman bedeninize yakın olacak bir çanta. Bir evcil hayvan gibi, yeri gelecek ona sarılacak, yeri gelecek omzunuzda taşıyacaksınız. Çantayı, şeklini, aksesuarlarını, tutuş şeklinizi, kullanış şekliniz, ve nereye götüreceğinizi kişiselleştirebiliyor olmanız çok önemliydi.” şeklinde anlatıyor.

Kazuyo Sejima

Prada’dan gelen talimatta sadece markanın ikonik naylon kumaşından bir şeyler tasarlamak vardı, bunun dışında ne ürünün türü, ne rengi ne de kumaşından… Giyilebilir, yumuşacık ve kişiselleştirilebilen bir şeyler tasarlama fikri hoşuma gitti.

Kazuyo Sejima

Kazuyo Sejima

Sejima tasarım estetiğiyle, sanat endüstrisindeki eşitlikten çeşitliliğe birçok kuralı yıkıyor… Dijital çağ ile birlikte, teknolojinin iletişimi sağlamasıyla, her geçen gün insanların birbirleriyle bap kurmasını hızlandırıyor… Kadın yetkilendirmesi, çeşitlilik, ırkçılık günümüz dünyasında çok daha önemli.

Yan yana, kadından kadına, Prada sanat zevkini eşsiz ve çeşitli yönlerde sunuyor…

Kazuyo Sejima Kazuyo Sejima

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS