Feyhaman Duran: İki Dünya Arasında

Arts & CultureJanuary 17, 2017
Feyhaman Duran: İki Dünya Arasında

15. senesini kutlayan Sakıp Sabancı Müzesi, 1914 Kuşağı’nın önde gelen isimlerinden Feyhaman Duran’ın hayatı ve eserlerinin yer aldığı “Feyhaman Duran: İki Dünya Arasında” sergisini ziyaretçilere açtı.

Sergi, sanatçının Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e geçiş döneminde yarattığı 1000’i aşkın eseri ve Beyazıt’taki evinden bazı bölümleri; sanatçının özel ve çalışma ortamını anlatan bir biçimde, özel düzenlemelerle sunuyor.

Feyhaman Duran’ın çöküş yıllarını yaşayan bir imparatorluktan, sanat dünyasının merkezi Paris’e gitmesi, ve dönüşünde de kendini büyük bir dönüşümün ortasında bulmasıyla sanatına yansıttığı oluşumlar, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e geçiş tarihine de ışık tutarak, dönemin tüm gelişmelerini gözler önüne seriyor.

Cumhuriyet Türkiyesi’nde portrelere duyulan ihtiyaçtan dolayı en çok bu alandaki işleriyle anılan sanatçının, natürmort, peyzaj gibi farklı türlerde de birçok eseri sergide yerini alıyor.

Feyhaman Duran’a ait geniş bir seçki sunarak dünyasını aydınlatan “Feyhaman Duran: İki Dünya Arasında” sergisi, 30 Temmuz’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde!

 

Author: Defne Çağlar

RELATED POSTS