Ennio Morricone, addio maestro…

UnframedJuly 11, 2020
Ennio Morricone, addio maestro…

Spaghetti Western’den bilim kurguya senfonik besteleriyle sinemanın sesini tanımlayan efsanevi İtalyan besteci Ennio Morricone, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sinema ve müzik dünyasının önemli duayenlerinden biri olan maestronun en güzel ve uzun bestesi belki de müziğiyle dünyaya adadığı hayatıydı!

6 yaşındayken eline aldığı trompetle ilk bestesini yazan müzik dehası Morricone, 1928 yılında tiyatro, televizyon ve radyo için yaptığı bestelerle müzik sektörüne adımını attı. Paul Anka, Françoise Hardy, Demis Roussos ve Pet Shop Boys gibi dönemin ünlü isimlerine yazdığı ve bestelediği aranjelerle kariyerine devam ederken, Gruppo di Improvvisazione di Nuova Consonanza ile beraber en dikkat çekici deneysel, avantgart çalışmalarına imza attı. Kariyerini ve mirasını bugün olduğu yere getiren dönüm noktası ise şüphesiz 1960’larda ünlü İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin çektiği, Clint Eastwood’un başrolü oynadığı “Spaghetti Western” türünün öncüsü “Dollars” üçlemesi için ıslık ve çakal ulumalarını katarak harmonize bir edayla bestelediği alışagelmemiş besteleriydi. “The Man With No Name” isimli suskun bir silahşörün hikayesine ses olduğu filmin belki de en özel ve şaşırtıcı tarafı, Leone’nin sahneleri Morricone’nin önceden bestelediği parçalara göre kurgulamasıydı.

I was trying to capture the mood of a film. On A Fistful of Dollars, I was thinking about a peasant who lives in the countryside and listens to a faraway sound; a nostalgic sound.

Ennio Morricone

A Fistful of Dollars, For a Few Dollars More ve The Good, the Bad and the Ugly gibi western filmlerle ünlenmiş olmasına rağmen kariyerine 500’den fazla farklı türden beste sığdıran Oscar ve Grammy ödüllü duayen maestro, sinema ve müzik dünyasında kendilerine isim edinecek birçok sanatçı, besteci ve yönetmen için de ilham kaynağı haline gelmişti. Amerikan klişelerine yeni bir soluk getiren, kanlı şiddet sahneleriyle bilenen efsanevi yönetmen Quentin Tarantino’nun da esin kaynaklarından biri olan Morricone için, Kill Bill, Death Proof, Inglourious Basterds ve Django Unchained gibi filmlerine bestelediği parçalarla sinema tarihinin en nefes kesici ve vahşet kokan nota vuruşlarının yaratıcısı desek yanılmış olmayız…

Kendi ölüm ilanında sevdiklerine “I, Ennio Morricone am dead. I renew to you the extraordinary love that has held us together, and I am sorry to abandon you. To you the most painful farewell” diye veda eden ve büyük bir duygusal metanetle entelektüel müziğin doruklarında hayatını noktalayan maestro, elveda!

Author: Doruk Güneş

RELATED POSTS