Baddie tanıtması zor olan insanlardan biri; 20’li yaşlardaki arkadaşlarınızdan daha heyecanlı, daha tatminkar, daha eğlenceli ve an’ı daha fazla zevk alarak yaşama konspetini benimsemiş 88 yaşında bir kadın. Instagram sözde ilham verici bir çok karakter yarattı, ama hiç biri Baddie kadar heyecan verici değil.

Baddie is one of those people whose introduction is hard to compose; an 88 year old woman who leads a life that is more exciting, more fulfilled, more fun, and more evolved around the concept of enjoying the moment than your average 20-something friends. Instagram has created a lot of personalities that are supposedly inspiring, but none of them are as uplifting as Baddie.

“Stealing you man since 1928…” Instagram’da koymak için ne kadar cüretkar, özgüvenli, inanılmaz derecede komik bir anlatı. Bize bu başlığın arkasında olan ilginç bir hikayeyi anlatır mısınız?

40 yıldır kiliseye gidiyorum ve her Pazar farklı bir kıyafet giymeye çalışıyorum. Tarzım hep zamana uygun olmuştur… Bir çok yaşlı insan tanıdım ve onların antik olduğunu düşündüm. Ben hiç bir zaman yaşlı bir insan olmadım. Sadece kendi halimdeyim.

“Stealing your man since 1928…” What a bold, confident, laugh-out-loud hilarious explanation to put on your Instagram. Could you tell us the juicy story behind this title?

I’ve been going to my church for 40 years and I try to wear a different outfit every Sunday. My style has always been about keeping up with the times. I knew lots of old people and I thought they were ancient. I’m not an old person, I’ve never been an old person. I just do my thing.

Instagram’a nasıl girdiniz?

Torunumun kızının kıyafetlerine hayran kaldığımı fark ettim, bu yüzden bazılarını denemek istedim. Bir kaç fotoğraf çektik ve farklı hesaplarda yayınladık ve bu hesaplar çıldırdı – önce Twitter, sonrasında da Instagram da takip etti.

How did you get into Instagram?

I realized that I fell in love with my great granddaughters clothes, so I decided to try some on. We took some photos and posted them in various accounts and the accounts went wild – Twitter first, followed by Instagram.

Modern kültürün somut örneğisiniz. Bunu sevdiğiniz belli, ama hiç eski günlerdeki gibi olmasına özlem duyuyor musunuz?

Ben geçmişte yaşamıyorum. Gelecekte kendi samimiyetimle yaşıyorum.

You are the epitome of modern culture. It’s obvious that you like it, but do you ever wish things were simple like they were in the good ol’ days?

I don’t live in the past. I live in the future for my own piece of mind.

Bitmeyen enerjiniz son derecede ilham verici, çoğu 25 yaş üstü için bile. Bunu gerçekten nasıl yapıyorsunuz?

İlk olarak, her zaman formumu korumaya çalıştım, yani hiç durmuyorum. “Kullanmayı bıraktınız mı kaybedersiniz” sözü akla geliyor. Hiç bir zaman egzersiz yapmayı bırakmadım. Her zaman aktif oldum. Aslında nasıl yaptığımı bilmiyorum! (Gülüyor). Belli ki bu benim içimde var. Neden buna sahibim onu da bilmiyorum, sadece sahibim! Yaptığım şeyi seviyorum.

This unending energy of yours is incredibly inspiring, even for a bunch of 25+ year olds. How do you do it, seriously?

First, I have always tried to stay in good shape, meaning, I don’t stop. The phrase “Once you stop using it, you lose it.” comes to mind. I have never stopped working out. I have always been on the go. I really don’t know how I do it! (She laughs.) I just seem to have it! I don’t know why I have it. I just do! I like what I am doing.

Yanılmıyorsak Baddie olmak aslında kocanızı kaybetmeye verdiğiniz bir tepki. Dışarıdaki bütün romantiklere onun hakkında ne söyleyebilirsiniz?

O benim ruh eşimdi ve çok romantikti. Benim ilham kaynağımdı ve hala da öyle. Ona sık sık söyleniyorum beni bırakıp gittiği için. Yukarıdan bana baktığını ve gülümseyip kahkaha attığını biliyorum.

Being Baddie is actually a reaction to losing your husband if we’re not mistaken. For all the romantics out there, what would you like to say about him?

He was my soul mate and he was very romantic. I think about him every day. I curse at him for leaving me so soon. He was my inspiration and still is. I know he is looking down on me with a big smile and a big laugh.

Helen Ruth Van Winkle’ın Baddie’den farkı ne? Onu özlüyor musunuz?

Pek de bir farkı yok aslında. Bazen onu özlüyorum ama derinde ben aynı kişiyim, sadece başkalarının ne düşündüğünü daha az umursuyorum.

How is Helen Ruth Van Winkle different than Baddie? Do you miss her?

There is really not much difference. Sometimes I miss her, but deep down I am the same person, I just care a lot less about what others think.

Bir kitap yazsaydınız önsözü nasıl olurdu?

“Baddie Winkle olarak hayatım, benim hayatımı ve sizin hayatınızı sonsuza kadar etkiledi.”

If you were to write a book, how would the prologue go?

“My life as Baddie Winkle has forever impacted my world and your world.”

Mottonuz nedir? Bununla nasıl çıkageldiniz?

“Her şeyi günbegün ele al çünkü yarına sahip olamayabilirsin.“ İki sevdiğim kişiyi kaybettikten sonra, her şeyi o an içinde yaşamamız gerektiğini fark ettim.

What is a motto you live by? How did you come up with it for yourself?

“Take things day by day because you might not have tomorrow.“ After losing the two loves of my life, I realized you have to live in the moment.

Şu aralar dans etmek için en iyi 5 şarkınızı söyler misiniz?

Kendrick Lamar’dan Swimming Pools, Post Malone’den Tears, Aluna George’dan You know you Like It, ve DJ Snake, Rihana & Drake’in işleri, Mirror Maru’dan Cashmere Cat.

Can you give us your top five songs to dance to at the moment?

Swimming Pools by Kendrick Lamar, Tears by Post Malone, You know you Like It, by Aluna George and DJ Snake, Work by Rihana & Drake, Cashmere Cat by Mirror Maru.