En İyi Yol Şarkıları

Jag-StyleSeptember 4, 2020
En İyi Yol Şarkıları

Yolda özgürlük vardır, yolda hayatın anlamı ve yolda bir arayış vardır… Yolda caz vardır, ritmler vardır. Onları dinlemekse arabanın içindeki yolcuya kalmıştır. Sesi açıp yola çıkma zamanı…

Jack Kerouac kült kitabı “Yolda”da “Arkamda hiçbir şey yok, her şey önümde uzanıyor, hep yollarda olduğu gibi” der. Yolun hissettirdiği o özgürlük duygusu her dönem sanatçıların ilhamı olmuştur. İster tek başınıza isterseniz bir grup arkadaşınızla yolculuğa çıkmak, manzarayı seyretmek ve uzaklara gitmek gibisi yoktur.

Özellikle gece seyahat eden sürücülerin “işitsel kafein” olarak adlandırdığı çalma listeleri, atmosferik bir ortam yaşamanızı da sağlar. Esen rüzgar, güneşli bir gün ve mükemmel çalma listesi… Müzik dinlemek için sürücü koltuğunda olmaktan daha güzel neresi olabilir!

Şarkıları mırıldanırken, varılacak yerler daha da anlamlı olmaya başlar.

Sizi gideceğiniz yere götürecek özel şarkı listelerini yolda olmayı çok seven müzisyenler Lara Di Lara, The Away Days’den Can Özen ve Cüneyt Öztürk’ten aldık.

Direksiyonun başına geçin, pencereleri aralayın, sesi açın…

Lara Di Lara

“Benim için ideal yolculuk yanımda sevdiklerimle, merak ettiğim bir yere, önceden hazırlığını yapmadan tatile gidip keşfetmektir her zaman… Arkada çalan müzik de bize eşlik eden en güzel detaydır.”

Can Özen

”Bir The Away Days konseri sonrası Ankara’dan İstanbul’a dönerken gruptaki herkes çok yorgundu. Ben ise servisin en arkasına uzanıp saatlerce yolda gökyüzündeki yıldızları izlemiştim. Çok sessizdi ve ihtişamlı bir andı. Şu an tam da o ana tekrar dönmek çok isterdim. Sufjan Stevens’tan ‘Visions of Gideon’ ise o ana çok güzel eşlik ederdi.”

Cüneyt Öztürk

“Yıl 2005, üniversite için Kanada, Montreal’deyim. Kışları özellikle Quebec eyaletinde iklim çok serttir. Bir arkadaşımla arabayla Montreal’in kuzeyine Quebec’e gitmeye karar verdik. 3 saatlik yolculuk, hava şartları yüzünden yaklaşık 6-7 saat sürdü. – 20 derecede donmuş silecekleri çalıştırmamız bile sadece yarım saatimizi aldı. Yurt dışında ilk araba seyahatimdi. Yol boyunca karşımıza çıkan geyikler, donmuş gölün üstünde wind-ski yapanları izlemek, bize yol boyunca eşlik eden şarkılar… Yolun büyüsü ve yaşadığımız o an hep unutulmaz olacaktır.”

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS