Ekin Bernay, “Atlas” ile Londra’da

Arts & CultureNovember 18, 2021
Ekin Bernay, “Atlas” ile Londra’da

Performistanbul sanatçısı Ekin Bernay, V&A Museum daveti ile Performistanbul ortaklığında gerçekleştirdiği Atlas adlı 33 dakikalık yeni performansını 26 Kasım’da izleyicilerle buluşturuyor. Hayatta kalan en eski müzik kompozisyonu olan Seikilos Epitaph’ın bestesinden ilham alan performansın yolculuğu Şubat 2021’e dayanıyor.

Dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay, Performistanbul ortaklığında gerçekleştirdiği Atlas adlı 33 dakikalık yeni performansını, V&A Museum davetiyle 26 Kasım’da izleyicilerle buluşturuyor. Performans, Friday Late kapsamında, Londra’daki müzenin Raffaello odasında gerçekleşecek. 

İlhamını hayatta kalan en eski müzik kompozisyonu Seikilos Epitaph’tan alan performansın yolculuğu, Şubat 2021’e dayanıyor. Atlas, bir hakikat duygusu arayışında “dünyadaki tüm deneyimlerimin yaratıldığı gerçekliğimin ekseni, nöronların yaşam denen simülasyonun her anına komuta etmek için anlamlı sinyaller ilettiği yer” olarak tanımladığı omurgasına odaklanmasıyla ortaya çıkıyor.

Gökleri omuzlarında taşımaya mahkum edilen Titan efsanesi Atlas, aynı zamanda kafatasını omurgaya bağlayan C1 isimli omura adını veriyor. Bu kemiğin dünyadaki insan deneyimini yansıttığına inanıyor Bernay. Tasavvuftan ve orman bilgeliğinden ödünç aldığı fikirlerle daha derine iniyor ve performansı dört bölüm olarak ele alıyor: “Doğuyorum, yolda yürüyorum, sonsuz huzuruma ulaşıyorum ve bedenimin sınırlarını aşıyorum”.

Performans, insan olmanın ağırlığını hem fiziksel hem duygusal olarak ele alıyor. İnsan vücudunu, kendi vücuduna yaklaşma umuduyla yapıbozuma uğratıyor. “Dünyaya kendi gerçeklik deneyimimden daha fazla ne sunabilirim?” sorusundan hareketle performansın adımlarını atıyor. Bize de bu deneyimi takip etmek kalıyor.

“Aynaya bakıyorum ve geçicilikle yüzleşiyorum.

Verebileceğim tek şey dürüstlüğümdeki hayatım.

Yaşamak yalnız ama yine de sevgi dolu.

Bu benim, devam ediyor, arıyorum.”

Author: Öykü Bilgin

RELATED POSTS