Duygu Özen

PeopleFebruary 1, 2016
Duygu Özen

Instagram’ın gücünü göz ardı etmek imkansız; bir saniye galerilerden size ilham verecek fotoğraflara bakarken, hemen sonrasında stiline ve gözüne hayran kaldığınız Türk bir avukat ile karşılaşıyorsunuz. Duygu’yu tanımak için sabırsızlanıyoruz.

Günde kaç tane kahve tüketirsin?
Bu soruyu 6 ay önce sormuş olsanız, “gereğinden fazla” derdim; ama radikal bir kararla 6 ay önce kahveyi bıraktım. Yani sıfır. Onun yerine günde iki ya da üç kere Rooibos çayı tüketiyorum.

Kendini üç kelime ile anlatacak olsan…
Konuşkan, çocuk, karışık.

Şu anda en çok dinlediğin şarkı hangisi?
Annabel Jones-Magnetic (AObeats Remix)

Üniversite derslerinde en kötü aldığın not neydi?
F. Usul Hukuku dersinden o kadar çok kaldım ki, en sona kalan sınavım da bu derstendi.

Avukat olma fikrinin aklında oluştuğu ilk an?
Lise 2 yılı olması lazım. Okulda ‘Shadowing’ adında, bir gününüzü istediğiniz meslek grubundan bir kişinin yanında onu gözlemleyerek geçirdiğiniz bir proje düzenlemişlerdi. Ben de sanırım etrafımdaki herkesin konuşmayı çok sevmem sebebiyle ‘senden iyi avukat olur’ lafından etkilenmiş olacağım ki, çok da ciddiye almadan günü bir avukatın yanında geçirmeyi seçmiştim. Gözlemlediğim avukat görmem için beni bir ceza mahkemesi duruşmasına sokmuştu. Çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Sanırım ilk kez orada, avukatların yaptığı işin kutsallığını farkettim.

Avukat olmanın günlük hayatındaki en büyük avantajı?
Her ne kadar Temmuz ayı itibari ile ruhsatını almış bir avukat olsam da şu anda mesleğimi yapmıyorum. Ama biri mesleğimi sorduğunda şu an ‘avukatım’ diyorum. Genelde bu kelimenin karşıda uyandırdığı saygı, sanırım avukat olmanın günlük hayatımdaki en büyük avantajı. Bir de aslında biz farketmiyoruz ama günlük hayatta bile hukuksuz yapılan o kadar çok şey var ki, mezun olduğumdan beri bunları yakaladığımda karşı çıkıyorum.

Instagram’a fotoğraf girdiğinde en çok dikkat ettiğin şey?
Sadece benim için güzel görünmesi yeterli oluyor. Bütün resimlerim bir bütün içerisinde uyum içinde olsun veya belli bir estetiğe hitap etsin diye uğraşmıyorum, ama göze çok batan bir şey olmamasına da özen gösteriyorum.

En çok takip ettiğin Instagram hesapları?
le21eme, intothegloss, thecoveteur, id_magazine, dazed, anothermagazine, yoncakarakas, meetcreativepeople, fuckingcoolthings.

Moda konusunda ilham almak istediğinde baktığın site?
Manrepeller, Styledumonde, Thesartorialist, bir de Tumblrda hep ilham bulabiliyorum.

Sıcak bir Pazar akşamında yorganın altına girip hangi filmi izlersin?
Studio Ghibli filmlerinden birini. Özellikle “Howl’s Moving Castle” benim için ‘yorgan altında çay yudumlama filmi’ nin tanımı.

Author: Alara Kap

RELATED POSTS