Douglas Hale

Arts & CultureNovember 1, 2015
Douglas Hale

Sanatçı Douglas Hale bizleri montaj ve karışık ortam dünyasında bir yolculuğa çıkartıyor; Hale’ın çalışmaları aynı zamanda hem sakin hem de çarpıcı; her bir parça ürkütücü bir şekilde tanıdık gelen bir dünyaya açılan pencereleri temsil ediyor. Hale ile yaratıcı süreçleri ile sanat, müzik ve kültürel etkiler arasındaki ilişkiyi nasıl yorumladığına dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Okurlarımızı sizin çalışmalarınızla tanıştırmak istiyorum. Geçmişinizden biraz bahseder misiniz? Sanatçı olmaya karar vermenizi sağlayan belirleyici an neydi?

Dallas, Teksaslı bir sanatçıyım. Resmi bir eğitimim yok. Esasen ilk işim müzisyenlik ve hayatım boyunca da öyle oldu. “Air Review” isimli bir grubun vokalistiyim ve grubu ilk kurduğumuzda afişler ve artwork için birini tutacak paramız yoktu. Bu yüzden ben de Photoshop CSS kurdum ve bütün görsel materyallerimizi hazırlamaya başladım. Birkaç yıl sonra bu benim için bir kariyere dönüştü.

Kolaj çalışmalarınızı nasıl bir sanat formu olarak tanımlıyorsunuz?

Benim için kolaj sanatı birbirinden tamamen farklı imge ve fikirlerin daha muhteşem bir bütün oluşturmak üzere çarpışması anlamına geliyor.

Çalışmalarınızda güçlü bir etnik, neredeyse mitolojik vizyon mevcut; bu bakış açısı nereden geliyor?

Karışık ırklardan bir ailem var ve ailemi çalışmalarımda yansıtmak benim için daima önem taşımıştır.

“Benim için kolaj sanatı birbirinden tamamen farklı imge ve fikirlerin daha muhteşem bir bütün oluşturmak üzere çarpışması anlamına geliyor.”

Douglas Hale estetiğini nasıl tarif edersiniz?

Hiçbir fikrim yok. Belki de bunun sebebi benim kendi kendimi eğitmiş olmam ve sürekli öğrenme halinde olmamdır. Kendime bunun evrim olduğunu söylemeyi seviyorum ama kimi zaman bunun yalnızca sıkıntıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da merak ediyorum.

Bize çalışma sürecinizden bahseder misiniz, eserlerinizi yaratırken faydalandığınız belirli metot veya ritüelleriniz var mı?

Çalışma sürecim tamamen projeye göre değişiyor – sipariş bir iş mi yoksa kişisel bir çalışma mı olduğuna bağlı. Yine de iş gözetmeksizin geçerli olan bir sabit var: müzik. Müzik üretmek benim için vazgeçilmez.

Sanat ve illüstrasyon dışında giysi ve aksesuar alanlarında da çalışıyorsunuz. Sanat ile tasarım arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmak ilginizi çekiyor mu?

Giysi alanında daha fazla keşif yapmak isterdim. Yeni alanlara ayıracak çok fazla zaman bulmak zor olsa da şu anda birkaç projem var ve önümüzdeki senelerde daha fazla şey üretebileceğime inanıyorum.

Sizi ne heyecanlandırır ve yaratım sürecinizi ne sona erdirir?

Bazen yeni imgeler bulmak için kamu arşivlerini tararken beni durduran bir imgeye denk geliyorum ve içimdeki o an her ne yapıyorsam bırakıp bu yeni imge ile bir şey üretme isteğine engel olamıyorum. Bu anlardan faydalandığımda genellikle en iyi eserlerimi üretiyorum. Madalyonun öbür yüzü ise binlerce imgeye göz gezdirmenin ilham için bir kara delik olma ihtimali. İki üç saat sonra başlangıçta proje için duyduğum istek ve aklımdaki fikir uçup gidiyor. Arada ince bir çizgi var.

Çalışmalarınız sosyal medyada büyük bir hızla yayıldı. Sosyal medya ile çağdaş sanat arasındaki ilişkiyi nasıl tarif edersiniz?

Dünya çok küçüldü ve sanat da her zamankinden daha ulaşılabilir oldu. Yerkürenin öbür ucundan biriyle iletişim kurup onlardan ilham alabilmeniz, belki de onlarla iş birliği yapabilmeniz güzel bir şey. Benim için sosyal medya, özellikle de Instagram tasarımdaki başarımda etkili oldu. Neredeyse aldığım bütün siparişler bir şekilde çalışmalarımı Instagram’da gören insanlardan geliyor. Ayrıca çalışmalarımın eş dosttan oluşan bir komünite tarafından anında onaylanması motivasyonumu kaybetmeden ilham bulmama yardımcı oldu.

Yakın zamanda birtakım albüm kapağı çalışmalarınız da oldu. Fikirlerinizi şekillendirmenizde müziğin önemli bir rolü var mı?

Müzik benim çalışma sürecimin hayati bir parçası. Eğer yaratıyorsam müzik dinliyorumdur. Üzerinde çalışmayı en sevdiğim parçalar albüm kapakları. Bu çalışmalar inanılmaz derecede zor olabilir çünkü çoğunlukla kendi markası hakkında keskin fikirleri olan bir sanatçı için çalışıyor olursunuz. Ama yıldızlar doğru hizaya girdiğinde ve hem sanatçıyı hem de müziğini kusursuz bir biçimde temsil eden tasarımı bulabildiğinizde büyülü bir şey gerçekleşir.

Douglas Hale için sırada ne var? Bize yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Şu an üzerinde çalışmakta olduğum birkaç albüm kapağı var. Bunlardan birisi Ganalı bir sanatçının. Aynı zamanda Dawn Richard için birtakım giysiler üzerinde de çalışıyorum.

Author: Kemal Yılmaz

RELATED POSTS