Don’t Look Up: Sona Hiciv Yüklü Hazırlık

Arts & CultureNovember 17, 2021
Don’t Look Up: Sona Hiciv Yüklü Hazırlık

Geçtiğimiz iki senenin pandemi gündemi sonrası kıyamet temalı filmler vizyonun en son beklediği şeydi. Ta ki 2016 yılında En İyi Özgün Senaryo Oscarı’nı eve götüren Adam McKay, Don’t Look Up projesi ile gelene kadar. Gökten gelen felaketi, Netflix çatısı altında anlatan filmin yeni fragmanı geldi.

Adam McKay, yapımcılığını yaptığı Succession dizisi ve yönetmen Bong Joon-ho ile birlikte uyarlamayı planladığı Parasite dizi haberleriyle son dönemlerde sıkça duyduğumuz bir isim. 2016 yılında The Big Short ile En İyi Özgün Senaryo Oscarı’nı almasının ardından, 2017 yılında Vice ile aynı dalda Oscar adaylığı kazanmıştı. Son yıllarda heyecan verici projelerin altında ismi bulunan sanatçı, 24 Kasım’da son filmi Don’t Look Up ile Netflix’e geliyor.

Film, halkı dev bir meteorun doğrudan gezegene doğru yöneldiği konusunda uyarmak için ABD’yi dolaşmak zorunda kalan iki düşük seviyeli gök bilimci Dr. Randall Mindy ve Dr. Kate Dibiasky’nin hikayesini anlatıyor. Gök bilimci rolünde DiCaprio ve Lawrence rol alıyor. Yayınlanan klipler, mesajlarını Meryl Streep’in oynadığı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’na ve Cate Blanchett ve Tyler Perry’nin canlandırdığı sabah televizyon programına iletmeye çalışmalarının basın turunu takip ediyor.

McKay, Don’t Look Up’ın Doctor Strangelove ve Network gibi karanlık bir hiciv barındırdığını söyleyen dünya sonu komedisinde Meryl Streep, Rob Morgan, Jonah Hill, Mark Rylance, Cate Blanchett, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Ron Perlman, Ariana Grande ve Scott Mescudi gibi ünlüler geçidi isimlerle çalışıyor. Gerçekleşmesi gayet mümkün olaylardan uyarlanma iddiasıyla yola çıkan film, sosyal medya bağımlısı halkın dikkatini çekme ve dünyanın göğe bakmasını sağlama sorumluluğuyla alternatif geleceği günümüze hazırlıyor.

Author: Öykü Bilgin

RELATED POSTS