Disappointed Barbie: Was the hot pink hit snubbed at the Oscars?

Arts & CultureJanuary 25, 2024
Disappointed Barbie: Was the hot pink hit snubbed at the Oscars?

Oppenheimer ile birlikte 2023 yılının en çok konuşulan filmi Barbie, gişede yakaladığı başarıyı ödül sezonunda sürdüremedi. Oscar adaylarının açıklanmasının ardından yönetmen Greta Gerwig ve Margot Robbie’nin aday gösterilmemesi Barbie’nin ne derece başarılı bir film olduğunu yeniden sorguluyor.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) 23 Ocak’ta Oscar adaylarını açıkladı. 2023 yılına damga vuran Barbie ve Oppenheimer’ın yanı sıra Poor Things, Killers of the Flower Moon ve Maestro en çok adaylık alan yapımlar oldu. Cillian Murphy ilk Oscar adaylığını En İyi Erkek Oyuncu dalında elde ederken, Emma Stone ise Poor Things’deki rolüyle üçüncü kez En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi. Ayrıca Martin Scorsese kırılması oldukça güç bir rekora imza atarak yaşayan yönetmenler içinde tüm zamanların en çok Oscar’a aday gösterilen yönetmen oldu.

Küresel çapta 1 milyon dolar hasılatı geçerek 2023 yılının en yüksek gişesini yapan film olarak rekor kıran Barbie ise ödül sezonundaki şanssızlığını Oscar’da da sürdürdü ve gişe yakaladığı başarıyı Oscar sahnesine de taşıyamadı. Greta Gerwig’in, Barbie 8 adaylıkla Oscar’ın öne çıkan yapımlarından biri olmasına rağmen kendisinin yönetmen kategorisinde adaylık elde edememesi bu yılın aday listesinin hayal kırıklıklarından biri oldu. Böylece Gerwig’in adı, sinema tarihinin en büyük gişe başarısına imza atan kadın yönetmeni olarak tarihe geçse de Oscar tarihi için böyle bir başarıdan söz edilemeyecek. Ken performansıyla En İyi Erkek Oyuncu olarak aday gösterilen Ryan Gosling, hem filmdeki partneri Margot Robbie’nin ve hem de yönetmen Gerwig’in aday gösterilmemesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığı belirtti. “Yeteneği, cesareti ve dehası olmadan filmdeki hiç kimsenin tanınması mümkün olmazdı. Kendi kategorilerinde aday gösterilmedikleri için hayal kırıklığına uğradığımı söylemek yetersiz kalır.” ifadelerini kullanan Gosling, America Ferrera’yı ve diğer arkadaşlarını kutladı. Filmin oyuncularından America Ferrera’nın ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ kategorisinde aday gösterildiği filmde Robbie, ‘En İyi Film’ kategorisinde yapımcı olarak aday gösterildi. Barbie bunların yanı sıra En İyi Film, Kostüm Tasarımı, Prodüksiyon Tasarımı ve Orijinal Şarkı kategorisindeki iki adaylığıyla toplam 8 dalda Oscar adayı oldu. 

Margot Robbie de Barbie filmindeki “klişe Barbie” rolüyle yılın Oscar adaylığına kesin gözüyle bakılan isimlerdendi. En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Annette Bening (Nyad), Lily Galdstone (Killers of the Flower Moon), Sandra Hüller (Anatomy of a Fall), Carey Mulligan (Maestro) Emma Stone ( Poor Things) yer alırken Robbie bu kategoride aday dahi olamadı. Gerwig ve Robbie’nin aday gösterilmemesine filmin hayranları sosyal medyada üzerinden tepki gösterdi. Greta Gerwig’in aday gösterilmeyi hak etmesi için her şeyi yaptığını savunan filmin hayranları, Barbie’nin anlattığı toksik maskülenite’den uzak bir toplum olma hedefinin dünyanın gerçek değerleriyle örtüşmediğini savunurken, Gosling’in adaylığı ve Gerwig ile Robbie’nin aday gösterilmemesi, Barbie’nin , erkeklerin başarılarından dolayı kolaylıkla kutlandığı, kadınların ise görülmek için iki kat daha fazla çalışmak zorunda olduğu yönündeki görüşünü güçlendiriyor. Oscar Ödülleri’nde ise  En İyi Yönetmen kategorisinde kadınları ödüllendirmemekle ünlü; törenin 95 yıllık tarihi boyunca yalnızca yedi kadın aday gösterildi ve üçü ödüle layık görüldü. Akademi üyeleri ve sinema eleştirmenleri ise Margot Robbie’nin aday gösterilmemesini, En İyi Kadın Oyuncu kategorisinin inanılmaz derecede çekişmeli olduğunu, beş adaydan dördünün -Lily Gladstone, Carey Mulligan, Emma Stone, Sandra Huller- garanti olduğunu ve son aday için Annette Bening’in üyeler tarafından Robbie’ye göre daha başarılı bulunduğunu söylüyor. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS