Dijital Sahne #5 Romeo ve Juliet

Arts & CultureFebruary 1, 2021
Dijital Sahne #5 Romeo ve Juliet

Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based Istanbul yaratıcı yapımcılığıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan Dijital Sahne, “Romeo ve Juliet” ile 4 Şubat saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında. 

Dijital Sahne’nin bu haftaki gösteriminde Shakespeare’in en kült eserlerinden “Romeo ve Juliet” var. Günümüz Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, tiyatronun kültleşmiş eserlerinden kesitleri görsel hikaye anlatıcılığıyla birleştirerek dijital dünyaya taşıyan “Dijital Sahne” klasikleşen eserlere modern bir yorum kazandırıyor. Bu hafta sahnelenecek olan Romeo ve Juliet’in başrollerinde Miray Daner ve Kerem Arslanoğlu yer alıyor.

Konunun temelinden çok ayrılmadan daha kurgusal bir dünya kurduk. Burdaki Romeo ve Juliet daha oyuncaklı, daha eğlenceli ve daha hareketli oldu. Juliet’imiz de daha dominant, ayakları yere sağlam basan, daha baskın bir karakter. -Miray Daner

Shakespeare’in en çok sahneye konan oyunlarından “Romeo ve Juliet”, Dijital Sahne serisi kapsamında yepyeni bir anlam üretimi ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yasak aşkın acı bir sonla buluştuğu, ailevi çatışmaların birbirini seven insanların hayatlarını birleştirmelerine köstek olduğu sayısız dramatik düğümü barındıran “Romeo ve Juliet” oyunundan bir kesit, dijital mecrada bizlere alternatif bir izleme deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Miray Daner yaratılan dünyada yer alan Juliet karakterinin dominant tavrından bizlere bahsederken Kerem Arslanoğlu ise çağ dışı duyguların oyun içerisindeki büyük etki yaratan varlıklarını vurguluyor. 

Aslında kök duygu aynı, aşk, istemek ve arzulamak ama tabi biraz daha bizim yorumlamamız çağa özgü bir yorumlama oldu. O yüzden birbirine benzer duygular aslında, çok farklı duygular değil. -Kerem Arslanoğlu

Trajik bir aşk hikayesinin kan davaları ile beslenen yıkıcı yapısının kişi üzerinde bıraktığı çaresizliği sergileyen “Romeo ve Juliet” kesiti izleyiciye yeni bir sahnelemeyle başka bir sese kavuşarak tazelenen bir seyir deneyimi vaadediyor. 

Romeo ve Juliet 4 Şubat Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında yayında olacak.

Yazar:William Shakespeare 
Uyarlayan/Yöneten: İbrahı̇m Çı̇çek 
Video Yönetmeni: Gizem Kızıl
Oyuncular: Kerem Arslanoğlu, Mı̇ray Daner
Yapımcı: Duygu Bayram, Zorlu Psm 
Yaratıcı Yapımcı: Duygu Bengı̇ , Based Istanbul
Yürütücü Yapımcı: Mı̇ray Kaya
Skenograf – Sahne Ve Kostüm Tasarımı: Ceyda Balaban
Kostüm Tasarımı: Burak Sanuk, Mert Yemecioğlu
Müzik: Ömer Sarıgedik
Fotoğraf: Burcu Karademir 
Işık: İbrahim Çiçek
Işık Uygulama: Fatih Albayrak 
Proje Yöneticisi: Levent Dokuzer 
Proje Koordinatörü: Gözde Tekay 
Video Prodüksiyonu: Metehan Öz 
Prodüksiyon Asistanları: Dilşah Niğdeli, Emirhan Türkoğlu
Afiş Tasarımı: Ecem Tungaz
Yönetmen Ası̇stanı: Helı̇n Irmak Demı̇rel 
Yapım Ası̇stanı: Eylül Yankın
Saç: Makas
Makyaj: Mac, Hüseyin Kaygusuz 
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS