Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based Istanbul yaratıcı yapımcılığıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinden kesitleri çağımızın bakış açısıyla yeniden yorumlayarak seyirciyle buluşturan Dijital Sahne, “Antigone” ile 28 Ocak saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında. 

Dijital Sahne’nin bu haftaki gösteriminde antik yunan tiyatrosunun en önemli yazarlarından Sofokles’in günümüzde hala geçerliliği olan eseri “Antigone” var. Günümüz Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, tiyatronun kültleşmiş eserlerinden kesitleri görsel hikaye anlatıcılığıyla birleştirerek dijital dünyaya taşıyan “Dijital Sahne” klasikleşen eserlere modern bir yorum kazandırıyor. Bu hafta sahnelenecek olan Antigone’nin başrollerinde Songül Öden ve Güven Murat Akpınar yer alıyor.

Kreon devleti ve sistemi temsil eder, Antigone ise olması gereken, insani ve evrensel yasaları temsil eder. Çatıştıkları noktada da soru çok güzeldir: “Hangi yasa bu? Kimin yasası?”. Oyunun çalıştığımız kısmı en güzel ve en dişi olandı .

-Songül Öden

Sofokles’in ilahi yasalar ile aileye karşı duyulan sorumluluk hissiyatını etkileyici bir dram olarak karşımıza sunduğu eseri “Antigone”, Dijital Sahne serisi kapsamında yepyeni bir anlam üretimi ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Aile tarafından üzerimize bindirilen sorumulukların kişinin kendi öz inançlarıyla çalıştığı noktada Antigone kendi doğrusunu takip etmenin cezasını çekmek durumunda bırakılıyor. Devletin yasaları ile ailevi yükümlülüklerin birbirine dolandığı ve saygını çerçevelerinin gittikçe sübjektif hale çekildiği zamansız eser bizleri kendi içimize dönmeye ve önceliklerimizin neden öncelik haline geldiklerini sorgulamaya itiyor. 

Songül Öden Antigone’nin insaniyetinin Kreon’un temsil ettiği dikte edilmiş yasalar ile kesişiminin aklımıza düşürdüğü sorular ile alakalı fikirlerinin belirtiyorken Güven Murat Akpınar ise Antigone’yi dijital ortamda sunabilmenin ve doğru cümleler insanların hatırlarına getirebilmenin öneminden dem vuruyor.

Bunun değerli olduğunu düşünüyorum çünkü her şey şu an karmakarışık, tiyatro olacak mı, sinemaya gidebilecekler mi kimse bilmiyor ama hepsini buluşturan dijital dünya şu an önemli. Şartlardan dolayı da önemli. Bunu bu şekilde kullanıyor olmak, bu şekilde buluşturuyor olmak ve Antigone’yi ve içerisindeki çok arkada kalmış, eski fakat eski diye yanlış olmayan cümleleri insanların evlerine götürebilmek çok iyi hissettiriyor.

-Güven Murat Akpınar 

Vicdan ile dayatılmış sorumluluğun hayatta çatıştığı noktaların içerisindeki çıkmazda boğulmadan kendi doğrusu ile ilerleyen bir genç kadının portresinin çizildiği “Antigone” kesiti izleyiciye yeni bir sahnelemeyle başka bir ses kavuşarak tazelenen bir seyir deneyimi vaadediyor.

Antigone 28 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında yayında olacak.

Yazar: Sofokles 

Uyarlayan/Yöneten: İbrahı̇m Çı̇çek 

Video Yönetmeni: Gizem Kızıl

Yapımcı: Duygu Bayram, Zorlu Psm 

Yaratıcı Yapımcı: Duygu Bengı̇ , Based Istanbul

Yürütücü Yapımcı: Mı̇ray Kaya 

Skenograf – Sahne Ve Kostüm Tasarımı: Ceyda Balaban 

Kostüm Tasarımı: Burak Sanuk  

Müzik: Ömer Sarıgedik
Fotoğraf: Burcu Karademir 

Işık: İbrahim Çiçek
Işık Uygulama: Serkan Deliktaş, Kerem Duran, Orhan Karayaka 

Proje Yöneticisi: Levent Dokuzer 

Proje Koordinatörü: Gözde Tekay 

Video Prodüksiyonu: Metehan Öz

Afiş Tasarımı: Ecem Tungaz 

Yönetmen Ası̇stanı: Helı̇n Irmak Demirel 

Yapım Ası̇stanları:Eylül Yankın, Sıla Demiral

Saç: Makas 

Makyaj: Mac

Sahne Amiri: Emre Gökmenoğlu 

Ses: Fatih Yücelli, Sergen Şimşek 

Görüntü Yönetmeni: Can Tengı̇z,Behçet Mert Erbı̇rer  

Post Prodüksiyon: Zeynep Torun

Post Prodüksiyon Asisitanı: Dilşah Niğdeli

Kamera Asistanları: Mehmet Emin Yücel, Murat Çağlayan

Ses Miksaj: Serhat Soyaltın, North Istanbul, Serkan Aykut Kargacı, Zorlu PSM

Kreatif Ajans: Bi Creative 

Güven Murat Kostüm: Dress Best Uniforms X Ceyda Balaban, Vans 

Songül Öden Kostüm: Özgür Masur