Dijital Sahne #3 Nora Bir Bebek Evi

Arts & CultureJanuary 18, 2021
Dijital Sahne #3 Nora Bir Bebek Evi

Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based Istanbul yaratıcı yapımcılığıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan Dijital Sahne, “Nora Bir Bebek Evi” ile 21 Ocak saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında. 

Dijital Sahne’nin bu haftaki gösteriminde Henrik Ibsen’in çağ dışı eseri “Nora Bir Bebek Evi” var. Günümüz Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, tiyatronun kültleşmiş eserlerinden kesitleri görsel hikaye anlatıcılığıyla birleştirerek dijital dünyaya taşıyan “Dijital Sahne” klasikleşen eserlere modern bir yorum kazandırıyor. Bu hafta sahnelenecek olan Nora Bir Bebek Evi’nin başrollerinde Nilperi Şahinkaya ve Bora Akkaş yer alıyor.

Nora benim çok beğendiğim ve tiyatro dünyasında da çok beğenilen bir karakter. Özellikle kadınların bu kadar fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kaldığı bir ülkede olduğumuz için Nora’yı canlandırabilmek beni daha da çok heyecanlandırdı çünkü çok manipülatör bir eşi var ve birçok kadın da ülkemizde manipülasyona kurban gidiyor.

Nilperi Şahinkaya

Henrik Ibsen’in en çok sahneye konan kült oyunu “Nora Bir Bebek Evi”, Dijital Sahne serisi kapsamında yepyeni bir anlam üretimi ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Çağının şartlarında aile içi ilişkilere ışık tutan oyun, kadının toplum içerisinde kendi yerini bulma kaygısı ve ona karşı gösterilen tutumun verdiği pasifleştirmeden duyduğu rahatsızlığı çağ dışı bir biçimde dillendiriyor. Nora karakteri kendi içerisindeki çatışmaların onda uyandırdığı depresif ruh halini hayatın içerisindeki mücadelelerin minimalize edilmiş versiyonlarına karşı gösterdiği yarı histerik tutum ile bünyesindeki etkilerini seyirici ile paylaşıyor. Nilperi Şahinkaya kadının toplumdaki maruz kaldığı manipülasyonun ülkemizdeki artan oranından dem vuruken Bora Akkaş ise oyunun sosyolojik boyutunun zamansızlığının altını çizmeyi tercih ediyor.

Bu projede tercih ettiğimiz metinlerin yazıldığı zamanları ve o dönemim toplum sosyolojisini incelediğimizde bu günle ne kadar yakın olduğunu ve neredeyse hiçbir şeyin değişmediğini görmek gerçekten etkileyici bir şey oldu benim için.

Bora Akkaş

Sosyolojik yapının zedelenmiş ataerkilliğinin aile içi yaşantıya yansıtılmasının korkusuz biçimde seslendirildiği “Nora Bir Bebek Evi” kesiti izleyiciye yeni bir sahnelemeyle başka bir sese kavuşarak tazelenen bir seyir deneyimi vaadediyor. 

Nora Bir Bebek Evi Zorlu PSM YouTube kanalında yayında.

Yazar: Henrik Ibsen
Uyarlayan/Yöneten: İbrahim Çiçek
Video Yönetmeni: Gizem Kızıl
Oyuncular: Bora Akkaş, Nilperi Şahinkaya 
Yapımcı: Duygu Bayram, Zorlu PSM
Yaratıcı Yapımcı: Duygu Bengi, Based Istanbul
Yürütücü Yapımcı: Miray Kaya
Skenograf – Sahne Ve Kostüm Tasarimi: Ceyda Balaban
Kostüm Tasarimi: Burak Sanuk, Mert Yemencioğlu
Müzi̇k: Ömer Sarigedi̇k
Fotoğraf: Burcu Karademi̇r
Işık: İbrahim Çiçek
Işık Uygulama: Serkan Polat
Proje Yöneticisi: Levent Dokuzer
Proje Koordinatörü: Gözde Tekay
Proje Koordinatörü: Gözde Teka
Vi̇deo Prodüksiyonu: Metehan Öz
Afiş Tasarımı: Ecem Tungaz
Yönetmen Asistanı: Heli̇n Irmak Demirel
Yapım Asistanı: Eylül Yankın
Saç: Makas
Makyaj: Mac
Sahne Amiri: Yilmaz Çoban
Ses: Uğur Ataselim, Sergen Şimşek
Kamera Ekibi Can Tengiz, Behçet Mert Erbirer
Post Prodüksiyon: Zeynep Torun
Kamera Asistanlari: Mehmet Emin Yücel, Murat Çağlayan
Ses Miksaj: Serhat Soyaltın, North İstanbul, Serkan Aykut Kargacı, Zorlu Psm
Kreati̇f Ajans: Bi Creative
Bora Akkaş Kostüm: Beymen, Ayakkabı Dünyası
Ni̇lperi̇ Şahi̇nkaya Kostüm: Fi̇dan Şi̇mşek, Sudi̇ Etuz, Faraway
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS