Dijital Sahne #2 Martı

Arts & CultureJanuary 12, 2021
Dijital Sahne #2 Martı

Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based Istanbul yaratıcı yapımcılıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan Dijital Sahne, “Martı” ile 14 Ocak saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında. 

Dijital Sahne’nin bu haftaki gösteriminde Rus yazar Anton Çehov’un en çok sahnelenen oyunu “Martı” var. Günümüz Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, tiyatronun kültleşmiş eserlerinden kesitleri görsel hikaye anlatıcılığıyla birleştirerek dijital dünyaya taşıyan “Dijital Sahne” klasikleşen eserlere modern bir yorum kazandırıyor. Bu hafta sahnelenecek olan Martı’nın başrollerinde Öykü Karayel ve Selahattin Paşalı yer alıyor.

Dünyanın kısmen durduğu, sosyal etkinliklerin ve faaliyetlerin bu kadar azaldığı bir dönemde bu şekilde işimizi yapabilecek yeni formlar buluyor olmak ve bunlara dahil olmak bence çok mükemmel bir şey. En azından ümit vaadediyor bizim için.

Öykü Karayel

Anton Çehov’un en çok sahneye konan kült oyunu “Martı”, Dijital Sahne serisi kapsamında yepyeni bir anlam üretimi ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İlk aşkı, ilk hevesi, biri olma ama özellikle “önemli biri olma” üzerine verilen mücadelelerin hikayesini anlatan zamansız bir metin olan “Martı”da izleyici Nina ve Treplev’in bambaşka hayallerin peşinde ortaklık kurabilme ihtimalini Öykü Karayel ve Selahattin Paşalı’nın göz dolduran performansı ile izleme fırsatı buluyor. Selahattin Paşalı yaşadığı ve yaşatacağı deneyim ile alakalı heyecanlı duyguları sahip. Projeyi bütünüyle ele aldığında; “Enteresan bir deneyimdi, hem tiyatroda sahnede varolma ve öğrendiklerimizi yapma çabası içerisindeydim ama aynı zamanda kamera da vardı böylece ikisinin karışımı ilginç bir deneyim oldu açıkçası.” diyor. Öykü Karayel ise bu alışılmadık dönemde insanlara ümit aşıladığını düşündüğü deneyimden aldığı hazzı bizlerle paylaşıyor. “Dünyanın kısmen durduğu, sosyal etkinliklerin ve faaliyetlerin bu kadar azaldığı bir dönemde bu şekilde işimizi yapabilecek yeni formlar buluyor olmak ve bunlara dahil olmak bence çok mükemmel bir şey. En azından ümit vaadediyor bizim için.” diyerek projenin onda bıraktığı izlenimleri dillendiriyor.

Enteresan bir deneyimdi, hem tiyatroda sahnede varolma ve öğrendiklerimizi yapma çabası içerisindeydim ama aynı zamanda kamera da vardı böylece ikisinin karışımı ilginç bir tecrübe oldu.

Selahattin Paşalı

Kendi seslerini bulma zorluğundan muzdarip bireylerin günümüz toplumunda bireyselleşebilmek için üstesinden gelinmesi gereken güçlükler ile bağdaştırabileceğimiz çırpınışlarına tanıklık ettiğimiz bu zamansız eser ile Nina ve Treplev’in iç dünyalarından kesitler bizlere sunuluyorlar.

Aileden gördüklerimizden kaçarken tam da dibine düştüğümüz bir hayat mücadelesi içerisinde her ihtimalin can yaktığı ve olmak istediğimize izin verilen bir ütopyaya gelene kadar hikayenin hep aynı kaldığı bu “Martı” kesiti izleyiciye yeni bir sahnelemeyle başka bir sese kavuşarak tazelenen bir seyir deneyimi sunuyor. 

Martı, Zorlu PSM YouTube kanalında yayında.

Yazar: Anton Çehov
Uyarlayan/Yöneten: İbrahim Çiçek 
Video Yönetmeni: Gizem Kızıl 
Oyuncular: Öykü Karayel, Selahattin Paşalı
Yapımcı: Duygu Bayram, Zorlu PSM
Yaratıcı Yapımcı: Duygu Bengi, Based Istanbul
Yürütücü Yapımcı: Miray Kaya
Skenograf – Sahne ve Kostüm Tasarımı Ceyda Balaban
Kostüm Tasarımı: Anıl Can
Müzik: Ömer Sarıgedik
Fotoğraf: Burcu Karademir
Işık: İbrahim Çiçek
Işık Uygulama: Hakan Kılıç
Proje Yöneticisi: Levent Dokuzer
Proje Koordinatörü: Gözde Tekay
Video Prodüksiyonu: Metehan Öz
Afiş Tasarımı: Ecem Tungaz
Yönetmen Assistanı: Helin Irmak Demirel
Yapım Asistanları: Sıla Demiral
Kostüm Asistanı: Zeynep Bala Dura
Sahne Amirleri: Emre Gökmenoğlu, Yılmaz Çoban
Ses Teknisyenleri:Fatih Yücelli, Sergen Şimşek
Kamera Ekibi: Can Tengiz, Behçet Mert Erbirer
Post Prodüksiyon: Zeynep Torun
Kamera Asistanları: Mehmet Emin Yücel, Murat Çağlayan
Ses Miksaj: Sehat Soyaltın, North İstanbul ve Serkan Aykut Kargacı Zorlu PSM
Kreatif Ajans: BI Creative
Kostüm: Beymen, Beymen Collection, I Love Shoes, Nillush Vintage, Miha by Hicran Önal, Hakan Akkaya, Giray Sepin, Palaska
Süre: 27 dakika

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS