Dijital Çağın Nostalji İhtiyacı ve Ard Gelinck

Arts & CultureSeptember 4, 2019
Dijital Çağın Nostalji İhtiyacı ve Ard Gelinck

Aralarında en az onar yaş fark bulunan, üç farklı dönemden üç farklı ikonik haliyle Michael Jacksonlar deklanşöre poz veriyor. Üç kişilik bir çekirdek ailenin çerçeveletilip konsolun üzerine konulan mütevazi aile fotoğrafı gibi. Başka bir karede bir eliyle parlak kırmızı sandalyesine dayanmış, bale yapan çocukluk halinin yanında en popüler döneminde ve belki de en sıkılgan haliyle Amy Winehouse! Sanatın farklı bir dalında kariyerine devam etmeyi tercih ederek trajik ölümünü hızlandırmış olabilir mi?

https://www.instagram.com/p/BtOkE99HSmD/?igshid=w04f6stf2ba7https://www.instagram.com/p/B10pmTsI9F5/?igshid=4acvof9ngs2xhttps://www.instagram.com/p/B1dRJxCIIxx/?igshid=581kg00lx566https://www.instagram.com/p/B1Np0sAIGGC/?igshid=1sam31c2o30ib

İnsanların işlerini gördüğünde yüzlerinde bir gülümseme belirmesini istediğini söyleyen kırk beş yaşındaki sanatçı Ard Gelinck, Hollandalı genlerinin ona bahşettiği iyimser bakış açısının ardına gizlenmiş gibi görünüyor. Photoshop programını kullanarak, celebritylerin aralarında bir hayli yaş farkı bulunan hallerini ustaca bir araya getiriyor. Anlamı ve kapsamı henüz tartışılmaya başlanan, ancak oldukça popüler olan “dijital sanat” kategorisine koyabileceğimiz işlerini önce Twitter’da paylaşmaya başlayan Gelinck,  Haziran 2018’den beri Instagram’dan ve 166K kişiyle paylaşıyor.

https://www.instagram.com/p/B0Tw78-I73q/?igshid=6xpwx0aq9ivc

İkonların farklı dönemlerinden ve bir araya gelmesi imkansız hallerinin samimi bir şekilde birbirilerine sarılmış, gülümseyerek poz veren öncesi ve sonrası halleri görenlere zamanda yolculuk garantiliyor. “Zamanda yolculuk” temasını altmışlı yılların bilim kurgu filmlerinden beri sevsek de dijital çağda ona daha farklı bir iştahla yaklaştığımız kesin. Yüzlerce yıllık arşivler bir tıkla elimizin altında. On sene öncesine dayanan kişisel tarihimiz, fotoğraflarla cep telefonumuzda, bir usb bellekte ya da bilgisayarımızda bir dosyada. Hepsi daha ulaşılabilir ve bu kolay ulaşılabilir olma durumu nedeniyle de daha çabuk unutulabilir. Bu kadar çok bilgi ve görsel içinde hafızamızı zorlamak yerine nostaljiyi tercih ediyoruz. Bağlamından kopuk bir geçmişe ait nokta atışı bir şey ve onu hatırladığımızda ona duyduğumuz tatlı bir özlem.

https://www.instagram.com/p/ByiNA-ToeuI/?igshid=wdvlybs2iw4ihttps://www.instagram.com/p/BqCcSl-gpha/?igshid=1vln4h147d3qg

Throwback Thursdayleri tüketen kitlenin nostalji ihtiyacına cevap veriyor Ard Gelinck. Bunu ikonik isimlerle yaptığı için de imajları sıkıcı gelmiyor, ilgi çekiyor ve yeniden dönüp bakmak isteyebiliyoruz. Yüzümüzün yıllar öncesiymiş gibi genç ve yıllar sonrasıymış gibi yaşlı halini bize gösteren yüz filtresi uygulaması çılgınlığını da henüz atlattık. Yeni bir uygulama veya hashtag keşfedilip de çılgın bir hal almadan Ard Gelinck’e katılın. Tıpkı Gelinck gibi, “Bu saf bir eğlence ve buna bayılıyorum.” diyoruz.

https://www.instagram.com/p/BqCcSl-gpha/?igshid=1vln4h147d3qg
Author: Dilan Saray

RELATED POSTS