Digital Girl in a Physical World: Animegvrl

BeautyMarch 10, 2023
Digital Girl in a Physical World: Animegvrl

Animegvrl sanal dünya ve gerçek dünya arasında kendine yer edinmiş, dijital bir make-up artist. Artırılmış gerçeklik kullanarak yaptığı makyajlarla kendini ifade ederken, güzellik algısının sınırlarını tekrar belirliyor. Şimdi, Animegvrl seni de dijital dünyasına davet ediyor.

Güzellik ikonun kim?

Animegvrl: Doğrusunu söylemek gerekirse öyle birinin olduğunu düşünmüyorum. Bana yakın kişiler, filmler, objeler, müzik veya beni çevreleyen muhtelif şeylerden ilham alıyorum ama kişisel olarak örnek aldığım tek bir kişi yok. Bence bazen bir adım geri gidip, dış dünyadan etkilenmeden yaratmak çok güzel çünkü bir sanatçı olarak kim olduğunu daha iyi algılıyor ve kendi kimliğini şekillendirebiliyorsun. 

Makyaj yapmaya nasıl başladın?

Animegvrl: Güzel sanatlar mezunuyum. Geleneksel resim, heykel, 3B modelleme, enstalasyon, performans sanatı gibi alanlarda eğitim aldım. Ama aslen, sanat okulunda geçirdiğim zaman süresince pek çok projemi yavaşça makyaja kaydırdım. Daha sonra bunu tam zamanlı işe dönüştürdüm; Londra, Barselona ve Paris’te makyaj okullarına gittim. Aynı zamanda uzun süre bağımsız makyaj sanatçısı olarak çalıştıysam da kendimi hep bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissettim. Animegvrl bu noktada ortaya çıktı. Canım ne isterse yaratabileceğim bir alana sahip olma fikrini sevdim. 

Dijital makyajın güzellik endüstrisinde ne gibi kullanım alanları olabilir?

Animegvrl: Bana sorarsanız sınır yok. Gerçek dünyada var olan ürünleri dijital dokunuşlarla güçlendirmek ya da bakış açısını değiştirmekten tutun, yeni ürünleri denemenize olanak sağlayan filtrelere kadar… Şahsen dijital makyajları, yüzlere projektörlerle yansıtılmış olarak podyumda görmek isterdim. Hatta belki dijital makyajın fiziksel bir çıktısını alıp kolayca kendi yüzüne uygulamak da mümkün olabilir. Dijital makyajın güzellik ve moda endüstrilerinde devrim yaratacak potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. Güzellik markalarının ürünlerini sergilemesini kolaylaştırabilir, atık üretimini azaltabilir ve geleneksel makyaj uygulamasının getirdiği tüm fiziksel kısıtlamaları geride bırakarak tüm deneyimi çok daha sürdürülebilir hale getirebilir.

Güzellik rutininden bahseder misin?

Animegvrl: Gerçek hayatımda, profilimde gördüğünüzden çok farklı görünüyorum. Aslında çoğu zaman kaşlarım var, onları sadece çekimlerde ve röportajlarda tıraşlıyorum. Güzellik rutinim çok basit. Cilt bakımına ve herhangi bir ürünü uygulamadan önce oluşturduğum bazın hazırlığına çok özen gösteriyorum. Sadece fondöten kullanmıyorum ve gerekli yerlere çok küçük miktarlarda renk düzeltici kapatıcı uyguluyorum. Çok allık kullanıyorum. Çok çok. Sonra kaşlarım ve kirpiklerim, koyu kırmızı rujum ve işlem tamam. 

Sence dijital makyaj günümüzün güzellik standartlarına nasıl meydan okuyor?

Animegvrl: Dijital makyaj günümüzün güzellik ideallerine çok farklı şekillerde meydan okuma potansiyeline sahip. Makyaj malzemeleri ve uygulama tekniklerini daha geniş topluluklar için, konum ve beceri düzeylerinden bağımsız olarak daha erişilebilir hale getirebilir. Gerçek yaşamda elde edilmesi imkansız olan görünümleri denemeye olanak tanıyarak yaratıcılığı ve kendini ifade etmeyi teşvik eder. Ayrıca farklı cilt tonları, yüz hatları ve vücut tipleri sergileyerek, dar güzellik kalıplarına meydan okumak, güzelliğin daha sağlıklı temsil edilmesini sağlamak açısından sektörü daha kapsayıcı hale getirebilir. Son olarak, geleneksel makyaj uygulamalarına yönelik yaş, beceri veya kültürel tabu gibi fiziksel bariyerleri ortadan kaldırarak insanların denemeler yapıp eğlenmelerini sağlayabilir. 

Yaptığın işle ilgili neyin bilinmesini isterdin?

Animegvrl: Arkasında her zaman görünenden daha fazlasının olduğunu. Hep duygularımın öncülüğünde yaratıyorum, dolayısıyla oluşturduğum her parçaya derinden bağlıyım. Geleneksel makyaj teknikleri ve yeni teknolojileri karıştırmayı seviyorum çünkü bana o spesifik anda aklımdan her ne geçiyorsa ifade etme özgürlüğünü veriyor. Tek bir görünümün ardında bile her zaman çok büyük emek oluyor ve çoğu zaman insanların nereden geldiğimi yanlış anladığını düşünüyorum. Beni yönlendiren sadece estetik değil, her zaman ortaya koymak istediğim bir duygu ya da düşünce var. 

Bir dijital makyajı yapmak ne kadar sürüyor? Süreç nasıl işliyor?

Animegvrl: Tasarımın ne kadar karmaşık olduğuna bağlı. Çoğunlukla en azından birkaç görünümün temelinde aynı imajdan yararlanıyorum. Sonra bu imaj üzerine dijital makyajı uyguluyorum. Bazen Procreate gibi yazılımlar kullanıp, gerçek hayatta yaptığım gibi doğrudan cilt üzerine boyama yapıyorum. Bazen üç boyutlu objeleri yüz hatlarımla uyumlu olmaları için Blender veya Cinema4D’de yapıp sonradan imaj üzerine yerleştiriyorum. Bir gün de sürebilir, bir hafta veya bir ay da. Yaptığım hiçbir çalışmadan tam anlamıyla memnun değilim, dolayısıyla üzerlerinde sonsuza kadar çalışabilirim ama yine de tamamlanmamış gibi gelebilirler. 

İlhamını nereden alıyorsun?

Animegvrl: Her yerden! Film, müzik ve oyunlardan böcek, mikroorganizma, doku, sıvı, ses, insan bedeni gibi daha spesifik şeylere kadar. Ayrıca klasik ressam, performans sanatçıları ya da çağdaş sanatçılar, dövme sanatçıları gibi farklı dalların uygulayıcılarından da ilham alıyorum. Yakınlarım hem işimde hem de gerçekliği algılayışımda büyük etkiye sahip. İlgimi çeken her şeyin fotoğrafını çekiyorum. En rastgele çekilmişlere bile sonra mutlaka dönüp bakıyorum ve bazen hiç düşünmediğim o anlar en büyük ilham kaynağı oluyor. 

” Dijital makyajın güzellik ve moda endüstrilerinde devrim yaratacak potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. Güzellik markalarının ürünlerini sergilemesini kolaylaştırabilir, atık üretimini azaltabilir ve geleneksel makyaj uygulamasının getirdiği tüm fiziksel kısıtlamaları geride bırakarak tüm deneyimi çok daha sürdürülebilir hale getirebilir.”

– Animegvrl

Anime, makyaj dünyanda nasıl bir yere sahip?

Animegvrl: Bir birey olarak kendimi tanımladığım süreçte hem anime hem de manga hayatımda önemli role sahipti. Manga okuyup, anime izlemeye çok küçük yaşlarda başladım ve bunları hep gerçeklikten kaçış yöntemi olarak kullandım. İşlerimin büyük bölümü sadece estetik değil, aynı zamanda psikolojik anlamda ilhamını animeden alıyor. Yıllar boyunca özümsediğim tüm o fantezi / bilim kurgu dünyalarından referans ve konseptler çıkardığımı görüyorum. İşlerime dikkat ederseniz Neon Genesis Evangelion, Parasyte, Berserk, Steins, Gate, Akira, Death Note gibi pek çok animeye dair çok açık referanslar bulabilirsiniz. 

En çok gurur duyduğun başarın nedir?

Animegvrl: Sanatımın çevremdeki dünyada bir yankısının olduğunu görmek. Uzun süredir hayranı olduğum pek çok büyük sanatçı ve kişiliğin işlerimden haberdar olduğunu bilmek. Benim için eleştirilmek bile bir başarı. Sanıyorum güzellik endüstrisinde bir etki yaratmak şimdiye kadar elde ettiğim en büyük başarı oldu ama sürekli gelişiyorum. Kendimden büyük beklentilerim var. 

Author: Yağmur Yıldız

RELATED POSTS