Desire Rebecca Moheb-Zandi, Artist

PeopleFebruary 1, 2017
Desire Rebecca Moheb-Zandi, Artist

Üretirken nasıl bir ortamda olmak sana ilham verir?

Dokuma tezgahımın, malzeme ve boyalar kütüphanemin olduğu kendi dünyamda!

Tamamı kadın sanatçılardan oluşan Uprise/Angry Woman sergisinde yer alan işinin arkasında nasıl bir felsefe yatıyor?

Amerika’da geçtiğimiz aylarda gerçekleşen başkanlık seçimlerinin doğurduğu sosyo-politik gündeme tepki gösteren 80 kadın çağdaş sanatçının işlerinden oluşan UPRISE/ANGRY WOMEN grup sergisine dahil olmaktan gurur duyuyorum. Kadın haklarının tehditte olduğu bu dönemde, kadınların birlik ve dayanışma içinde olması adına önemli bir zamandayız.

Feminizm, cinsiyetlerin politik, ekonomik ve sosyal eşitliğinin teorisi olarak tanımlanır. Erken yaşta bir feminist olarak ilgim anneannemin evde saatlerce örgü örmesini izleyerek başladı. Bu disipline kavramsal bir yaklaşım getirmekle ilgileniyorum. Alışılmışın dışında malzemeler ve teknikler kullanarak domestik olma halini evirip bükmeyi seviyorum. Tekstil sanatını sembolik bir şekilde kullanmak, kadınların tarihteki yerini incelememe yardımcı olurken, cinsiyet ve domestik olma gibi konuları da ele almamı sağlıyor.

Şu anda New York’a evim diyorsun. Kendini en çok nereye ait hissettiğini söylersin?

Şu anda New York’ta yaşıyorum. Burası beni özgür hissettirerek etrafımdaki bolca çeşitlilik sayesinde yaratıcılığımı geliştiren bir yer. New York’u evim gibi hissetsem de, hala Türkiye’ye çok bağlıyım. Son zamanlarda yaşanan politik olaylar beni korkutuyor ve bazen büyüdüğüm o güzel Türkiye’nin yok olmaya başladığını farkediyorum. Fakat, hala ülkem için büyük umutlarım var ve Türkiye’ye yeniden evim diyebileceğimi biliyorum.

Önünde yeni sergiler, farklı projeler var mı?

Şimdilerde Fransız sanatçı bir arkadaşım, Ugo Schildge ile çalışıyorum. Beraber eşi benzeri olmayan sanat ve tasarım parçaları yaratıyoruz. İlk işimiz şu anda New York’taki MaxMara alanında sergileniyor. Yakında ise Students Art League’de sınıf sergim başlayacak.

Son zamanlarda seni çok etkileyen biriyle tanıştın mı?

Yetenekli bir galerici ve eşimin annesi, Jeanette Mariani, bana her zaman sanat kariyerim ve sürecimde tavsiyeler vermek için yanımdadır. Hep beğenip saygı duyduğum sanatçıları temsil ediyor ve Paris’te Galerie 13 adında çok güzel bir galerisi var.

Her dinlediğinde seni mutlu eden şarkı?

Babe Rainbow – Love Forever

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS