David & Nicolas

DesignDecember 1, 2016
David  & Nicolas

Yaptıkları işlerde detaya ve bütünlüğe aynı önemi veren, retro-fütüristik bir tavırda zamansız tasarımları ile estetik bir göze sahip olanların dünyasında ilgiyi üstlerine çekmeyi başarmış Beyrut’lu tasarımcılar David ve Nicolas ile tanışma zamanının geldiğini düşünüyoruz.

İkiniz de Beyrut, Lübnanlısınız. Çalışma hayatınız ve gelecek için beklentiler açısından orada büyümek nasıldı?

Beyrut, günde yaklaşık 10 defa sevip nefret ettiğiniz hayat dolu bir şehir. Etrafınızı saran enerji, bu yolda nasıl ilerlediğinize bağlı olarak sizi ya aşağıya çekiyor, ya da sonunda hiç var olduğunu bilmediğiniz kapıları açıyor. Bize göre kesin olan bir şey var, o da B, C, D planı olan diğer şehirlerle aynı kurallara sahip olmayan, dolayısıyla büyümenin sana daha çok seçenek sunduğu bir yer.

Yaratıcılık çok kişisel bir süreç olmasına rağmen, beraber çalıştığınız bir iş yapınız var. Birbirinizi nasıl tamamlıyorsunuz?

Gariptir ki, düşünce sürecinden yapıma, pazarlamadan yönetime birbirimizi hemen hemen her konuda tamamlıyoruz. Hedeflerimiz, amaçlarımız ve tutkumuz aynı; ilginç olanın ortak bir vizyon olduğunu düşünüyoruz, gerisi boş.

İşlerinizin daha çok yaratıcılıkla mı yoksa iyi bir gözlemci olmakla mı alakalı olduğunu söylersiniz?

İşlerimiz daha çok iyi bir dinleyici olmakla ve etrafımızı tercüme ve filtre edebilmekle alakalı. Yaratıcılık birçok farklı işte var ve hayatınızdaki herhangi bir işle uğraşırken yaratıcı yöntemler bulmak için iyi bir gözlemci olmanız lazım. Aslında bizim yaptığımız müşterilerimize akıllarında olan tüm kriterlere uyan ama beklemedikleri şeyleri göstermek.

Sanat galerilerinde sergi açmaktan, sofra takımı koleksiyonu çıkarmaya kadar çeşitli projeleri eş zamanlı yürütüyorsunuz. Üretim süreciniz sanat ve işlevsellik için tasarlarken değişiyor mu?

Tabii ki de değişmiyor, süreç aynı; sadece farklı malzemeler ile çalışıyoruz.

Birbiriniz hakkında en çok neyi takdir ediyorsunuz?

David: Nicolas’ın mükemmeliyetçiliği.

Nicolas: David’in fikir özgürlüğü.

Aynı zamanda iç mimarlık projeleriniz var. Bir yeri tasarlarken sizin için en önemli şey nedir?

Son kare; projelerimizde iyi ışık, bütünlük, zıtlık, konumlandırma ve ahenk olduğundan emin olup, anlik bir fotoğraf gibi kurgulayoruz.

Bu aralar hangi proje sizi heyecanlandırıyor?

Beyrut’ta yaptığımız restoran için inanılmaz heyecanlıyız. Burası bizim tasarladığımız ilk kamusal alan ve fayanslardan lambalara kadar projedeki her bir parçayı çizebilme şansına sahip olduk. Ocak sonunda açılıyor olmalı.

Author: Defne Çağlar

RELATED POSTS