David Lynch ve Transandantal Meditasyon

LifestyleNovember 30, 2020
David Lynch ve Transandantal Meditasyon

2005 yılında kurulan David Lynch Vakfı, yetersiz hizmet alan popülasyonlar arasında yaygın görülen travma ve toksik stres salgınını önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Transandantal Meditasyon ile dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetişkin ve çocuğa el uzatan vakıf özellikle pandemi döneminde yüksek risk altında bulunan sağlık çalışanları ve ailelerle alakalı farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

David Lynch Vakfı’nın “Meditate America” adı altında düzenlediği ücretsiz çevrimiçi konser Kesha, Elvis Costello ve Sting gibi isimleri bir araya getirdi. Çevrimiçi etkinlikte Hugh Jackman’ın Katy Perry’ye annelik ve meditasyon hakkında sorular yönlendirdiği bir röportaja da yer verildi. Diğer sanatçılar arasında şarkıcı-söz yazarı Angélique Kidjo ve Brooklyn Gençlik Korosu yer aldılar.

Hayatının ve kariyerinin kayda değer bir bölümünü Transandantal Meditasyon ile geçirmiş olan David Lynch, kurmuş olduğu vakıf ve düzenlediği etkinlikler ile daha dengeli bir kişilik kazanmasını, enerji ve iş yapma isteğinin artmasını sağlamış olan bu tekniği dünyayla paylaşmayı amaçlıyor.

Transandantal meditasyon, bir mantrayı günde 15-20 dakika sessizce tekrarlamayı içerir ve genellikle gözler kapalı olarak oturarak yapılır. En çok uygulanan meditasyon tekniklerinden biridir. 600’ü aşkın bilimsel araştırmanın da kanıtladığı üzere TM sağlık, mutluluk ve yaratıcılık ile alakalı pozitif etkileri öne çıkaran bir pratiktir. Tıpkı zihin için bir masaj gibi, 20 dakikalık bir süreçte oturduğumuz yerde iç dünyamızla iletişimimizi derinleştirmemizi sağlayan bu meditasyon türü meşgul insanların kendilerine vakit ayırabilmesi adına birebir olmakla beraber yaratıcı sürecimizin somut ürünlere evrilmesini sağlar.

“David Lynch tüm bu fikirleri nereden alıyor? Neden bu kadar uzun yıllar boyunca ikonik film, fotoğraf, müzik ve resim çalışmalarıyla bu kadar üretken? Ve meditasyonun bu duruma olan katkısı nedir?” gibi soruları cevaplayan “Meditation, Creativity, Peace; Documentary of a 16 Country Tour” adlı belgesel usta yönetmenin iç dünyasına ayna tutarken üretkenliğinin sırlarını saklayan perdeyi aralıyor.

 

Fotoğraf: Dylan Coulter/The Guardian

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS